Koszyk

Zadzwoń do nas: 691 386 665

Darmowa dostawa od 300 zł

E-mail: kontakt@balotade.com

popręg skórzany z fartuchem Balotade

Jaki popręg będzie odpowiedni?

Poradnik wyboru odpowiedniego popręgu.

Wybór odpowiedniego popręgu ma ogromne znaczenie dla wygody Twojego konia i Waszego bezpieczeństwa podczas jazdy. Popręgi są dostępne w różnych kształtach i długościach, a materiały, z których są wykonane, mogą być bardzo różne. Jednak ich podstawowa funkcja jest zawsze taka sama. Mają zapewnić, aby siodło trzymało się pewnie na końskim grzbiecie.

Najnowsze badania dowodzą, że odpowiednio dobrany popręg ma również duży wpływ na komfort konia. A także jakość jego ruchu i rozluźnienie podczas wykonywanych ćwiczeń.

Wybierając odpowiedni popręg, musimy wziąć pod uwagę takie rzeczy jak:

 • Budowa konia.
 • Siodło i dodatkowy osprzęt, którego używamy i z którym popręg musi być kompatybilny.
 • W jakich sytuacjach będziemy go używać (rodzaj i długość treningów).

Czytając ten poradnik, dowiesz się, jakie są najważniejsze różnice, pomiędzy poszczególnymi modelami oraz jak dobrać popręg, który zapewni maksimum wygody i bezpieczeństwa Tobie i Twojemu koniowi.

Kiedy trzeba wymienić popręg?

Czasami ciężko jest stwierdzić jednoznacznie, który element sprzętu wpływa negatywnie na zachowanie Twojego konia. Jeśli reaguje on nerwowo podczas zapinania popręgu, jest to ważna wskazówka. Powodem jednak może być zarówno nieodpowiedni popręg, jak i źle dobrane siodło lub jeszcze inna przyczyna. W razie jakichkolwiek wątpliwości przed wyborem nowego sprzętu lepiej skonsultować się więc z profesjonalnym saddle fitterem lub Twoim weterynarzem.

Te sygnały mogą jednak świadczyć o tym, że powinieneś zastanowić się nad wymianą popręgu:

 • Twój koń kuli uszy przy zapinaniu popręgu.
 • Twój koń usztywnia się i nerwowo kręci ogonem przy zapinaniu popręgu.
 • Z obydwu stron popręg musi być zapięty na pierwsze albo na ostatnie dziurki.
 • Podczas treningu wyczuwasz u Twojego konia sztywność i nienaturalne ograniczenie ruchu w obrębie Przednich nóg.
 • Zauważyłeś u Twojego konia otarcia lub bolesność w okolicy przylegania popręgu.
 • Twój popręg posiada rozerwania, rozdarcia lub uszkodzenia w miejscach, w których styka się z końską skórą.

Dobierz odpowiedni popręg do siodła i stylu jazdy.

Popręg ujeżdżeniowy

Zdecydowana większość siodeł ujeżdżeniowych posiada długie przystuły, które mocno wystają poza tybinki siodła. Dzieje się tak dlatego, aby zapięcie popręgu było, jak najniżej i tym samym nie znajdowało się między nogą jeźdźca i koniem i nie przeszkadzało w precyzyjnym używaniu pomocy. Popręgi ujeżdżeniowe są więc stosunkowo krótkie.

Popręg skokowy (popręg z fartuchem)

Posiada charakterystyczny, owalny panel umieszczony pośrodku popręgu. Często mówiąc o popręgach skokowych, używamy również nazwy ‘popręg z fartuchem’. Zadaniem fartucha jest ochrona brzucha konia przed uderzaniem się przednimi nogami podczas skoku, co w przypadku podkutych koni jest szczególnie niebezpieczne. Niektórzy są również zdania, że dzięki swojej szerokości, a co za tym idzie większej powierzchni, taki popręg lepiej rozprowadza nacisk.

Popręgi z fartuchem zazwyczaj wykonane są z bardzo dobrej jakości skóry, co tłumaczy ich stosunkowo wysoką cenę. Popręgi skokowe z fartuchem Balotade dostępne są w różnych odcieniach skóry, aby łatwiej było je dopasować do reszty Twojego sprzętu. Ważnym elementem są również karabińczyki (D-ringi), które umożliwiają zastosowanie odpowiedniego wypięcia tak jak w modelu Balotade Shield.

Popręg westernowy

Jak sama nazwa wskazuje, jest to popręg używany do siodeł westernowych. Jego budowa jest zupełnie inna niż budowa klasycznych popręgów. Uniemożliwia to jego używanie w innych niż westernowe siodłach. Popręgi westernowe są również stosunkowo krótkie i zakończone tylko jedną sprzączką z każdej strony.

Jaki materiał wybrać?

Materiał, z którego wykonany jest popręg, powinien również zapewniać maksimum wygody Twojemu wierzchowcowi oraz przeciwdziałać ewentualnym otarciom i podrażnieniom. W zależności od zastosowanego materiału popręgi będą się różnić między sobą ceną, trwałością oraz zastosowaniem. A oto najpopularniejsze typy popręgów:

Popręg syntetyczny (PCV)

Popręgi syntetyczne są łatwe do utrzymania w czystości i nie wymagają użycia żadnych specjalnych środków do pielęgnacji. Ich niewątpliwą zaletą jest przystępna cena. Przy częstym używaniu brzegi popręgów mogą pękać, należy zwracać na to uwagę, ponieważ postrzępione brzegi mogą drażnić skórę konia.

Popręg neoprenowy

Popręg neoprenowy jest również wykonany ze sztucznego materiału. Ma podobne zalety jak popręg PCV, jednak jest bardziej miękki i lepiej dopasowuje się do konia. Łatwo utrzymać go w czystości i usunąć brud i sierść po codziennym treningu. Chociaż nie jest to częste zjawisko, to jednak u niektórych koni może jednak wystąpić reakcja alergiczna na neopren. Należy zwrócić na to uwagę w pierwszych dniach użytkowania.

Popręg skórzany

Popręgi skórzane wyróżniają się swoją elegancją i trwałością. Dzięki swoim właściwościom skóra zapewnia również odpowiednią wentylację. Popręgi skórzane wymagają odpowiedniej konserwacji, aby skóra była odpowiednio elastyczna i nie pękała. Chociaż cena jest stosunkowo wysoka, to taki popręg posłuży nam przez długie lata.

Popręg sznurkowy

Chociaż popręgi sznurkowe tracą na popularności, w ostatnich latach to jednak dla niektórych koni mogą się okazać strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu, że sznurki poruszają się niezależnie od siebie, popręg dobrze rozkłada nacisk, a jednocześnie zapobiega przesuwania się siodła często nawet lepiej niż jednolite, syntetyczne popręgi.

Popręg sznurkowy wykonany z wełny, bawełny lub innego naturalnego materiału bardzo dobrze chłonie pot. Należy jednak pamiętać o tym, że należy go prać po każdym użyciu, inaczej staje się sztywny i może powodować otarcia.

Jeśli nasz koń jest szczególnie wrażliwy w okolicach popręgu, dobrym rozwiązaniem może się okazać specjalny rękaw na popręg, nazywany również tunelem lub ochraniaczem. Dzięki jego użyciu możemy jeszcze bardziej zniwelować nacisk popręgu i sprawić, że jego dotyk będzie dla konia przyjemniejszy. Rękawy mogą być wykonane z neoprenu, akrylu lub naturalnej, owczej wełny.

Popręgi anatomiczne

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się popręgi anatomiczne. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu zapewniają koniowi większą swobodę ruchu, szczególnie w okolicy łokci oraz obręczy barkowej.

Szczególnie u koni o efektownym ruchu wyprofilowany popręg zapobiega przesuwaniu się siodła do przodu i wbijaniu się popręgu w guzy łokciowe, pozwalając wydobyć jak najwięcej z naturalnego ruchu konia.

Elastyczne wstawki w popręgu

Większość popręgów wyposażona jest dzisiaj w elastyczne elementy, które mogą znajdować się na jednym lub na dwóch końcach popręgu. Tego typu wstawki zapewniają lepszy komfort naszym wierzchowcom, gdyż sprawiają, że popręg „oddycha” razem z koniem i dostosowuje się do ruchu jego klatki piersiowej związanego z oddychaniem.

Chociaż elastyczne wstawki po dwóch stronach popręgu lepiej rozkładają nacisk, to łatwiej jest taki popręg dociągnąć zbyt mocno, należy więc na to bardzo uważać. Gumowe wstawki mają również tendencję do lekkiego wyciągania się z czasem. Wybierając rozmiar popręgu, należy więc zwrócić na to uwagę.

Niektóre popręgi posiadają elastyczne wstawki w środkowej części, co zapewnia jeszcze skuteczniejsze dopasowanie.

Jak poprawnie dobrać rozmiar popręgu?

W łatwy sposób możesz oszacować długość popręgu, która będzie najbardziej odpowiednia dla Twojego konia i siodła. Wystarczy, że będziesz się trzymać tych kilku wskazówek:

 1. Połóż siodło na grzbiecie konia (nie zapomnij o czapraku, żelu, futerku czy jakiejkolwiek innej podkładce, której używasz na co dzień).
 2. Przyłóż jeden koniec miękkiej taśmy mierniczej do środkowej dziurki w przystule po jednej stronie siodła.
 3. Poprowadź taśmę pod brzuchem konia w odległości dłoni od guza łokciowego Twojego konia (najlepiej poproś o pomoc drugą osobę) do tej samej dziurki (środkowej) na przystule po drugiej stronie siodła.
 4. Długość, którą otrzymasz to szacowana długość potrzebnego popręgu. Pamiętaj, że standardowo rozmiary popręgu zmieniają się co 5 cm (np. 115 cm, 120 cm, 125 cm…) wybierz więc długość najbardziej zbliżoną do długości z taśmy.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Darmowa dostawa

Na Zamówienia od 300 zł

30 dni na zwrot

Sprawdź i zdecyduj

2 lata gwarancji

Na każdy z produktów

100% Bezpieczeństwa

Zapłać przez Tpay lub za pobraniem

Balotade® 2022
Make your day Balotade

sposoby płatności