Wędzidła dla konia

Pokaż Filtry

Wędzidło dla konia, w połączeniu z wodzami, pełni zasadniczą funkcję w ustalaniu kierunku jazdy. Umieszczane w pysku zwierzęcia powinno być komfortowe dla konia, a jednocześnie zapewniać mu pełne bezpieczeństwo. W naszej ofercie znajdziesz wędzidła, dopasowane do różnych cech anatomicznych koni, ale także różnych temperamentów. Wszystkie produkty wykonane są z trwałych materiałów, gwarantujących wieloletnie użytkowanie.

Warto pamiętać, że dobór odpowiedniego wędzidła jest podstawą udanego treningu, a przede wszystkim wygody i bezpieczeństwa konia. Konkretny model powinien być dopasowany między innymi do charakteru zwierzęcia, jego wieku, a także indywidualnych preferencji jeźdźca.

Dostosowane wędzidło, zarówno pod względem budowy, jak i materiału, z jakiego jest wykonane, będzie chętnie przeżuwane przez konia, a tym samym kontrola nad wierzchowcem będzie znacznie łatwiejsza i precyzyjniejsza. A ich zamówienie na naszej stronie zajmuje tylko chwilę.

Z jakiego materiału wędzidło kupić?

Jeśli szukasz idealnie dopasowanego wędzidła – zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty. Chętnie pomożemy w wyborze kiełzna, aby zapewniało komfort i bezpieczeństwo twojemu zwierzęciu. Wystarczy skontaktować się z nami poprzez stronę internetową, a specjaliści Balotade zarekomendują najlepszy produkt i pomogą złożyć zamówienie.

Dysponujemy różnego rodzaju wędzidłami, wykonanymi z różnych materiałów. Wszystkie kiełzna można zobaczyć na własne oczy, odwiedzając nasz sklep stacjonarny. Wszystkie modele mamy na miejscu, nie muszą być produkowane na zamówienie.

Jakie wędzidło jest najdelikatniejsze?

Wędzidło dla konia to jeden z najważniejszych elementów ogłowia, pozwalający na kontrolowanie zwierzęcia. Aby należycie spełniało swoją funkcję, powinno być komfortowe dla wierzchowca. Niektóre konie z trudem tolerują kiełzno, dlatego też warto wybierać modele najdelikatniejsze, ale pozwalające na zachowanie pełnej kontroli nad zwierzęciem. Na jakie wędzidło się zdecydować i które z dostępnych na rynku modeli będą najdelikatniejsze?

Na początku warto wspomnieć, że wędzidła zbudowane są z kilku połączonych ze sobą ogniw. Umieszcza się je w pysku konia, w tak zwanej bezzębnej krawędzi żuchwy. Kiełzno oddziałuje między innymi na język oraz podniebienie, pozwalając sterować zwierzęciem, a przede wszystkim określać kierunek jazdy. Oprócz różnicy w zakresie budowy wędzideł poszczególne modele odróżniają także rozmiary.

Rodzaje wędzideł w ofercie.

Zacznijmy od podstaw, czyli omówienia jak różnicuje się wędzidła. Rodzaje kiełzna, jakie spotkacie na rynku, to między innymi proste oraz łamane. Pierwsze z nich przeznaczone są zwykle dla jeźdźców bardziej doświadczonych, przede wszystkim z uwagi na nacisk, jaki wywołuje, ten rodzaj kiełzna. Wędzidła łamane z kolei mają szereg odmian – mogą być łamane pojedynczo lub podwójnie, a często wyposażone są w dodatkową zabawkę zachęcającą do przeżuwania.

Nie można także zapominać o rozmiarach wędzideł. Te różnią się od siebie znacząco, wpływając jednocześnie na komfort zwierzęcia. W tym przypadku ogromną rolę odgrywają cechy anatomiczne konia, jednak ogólna zasada mówi, że kiełzna pojedynczo łamane powinny być o 1 cm szersze niż pysk, natomiast podwójnie łamane – o pół centymetra. Dzięki temu wędzidła nie będą przyszczypywać kącików pyska.

Jak dobrać wędzidło dla konia?

Jeśli zastanawiacie się, jak dobrać odpowiedni rodzaj wędzidła dla konia, w pierwszej kolejności weźcie pod uwagę dyscyplinę sportową, jaką uprawiacie, a także temperament wierzchowca. To dwie główne zmienne, jakie determinują wybór konkretnego kiełzna. Równie istotne są także wasze umiejętności jeździeckie. Warto także obserwować zachowanie zwierzęcia podczas zakładania ogłowia, brak akceptacji wędzidła może bowiem wiązać się z problemami stomatologicznymi.

Ogromną uwagę warto zwrócić, wybierając wędzidło dla młodego konia. W tym przypadku jednym z najlepszych rozwiązań, jakie pozwala przyzwyczaić się zwierzęciu do obecności kiełzna, jest wersja gumowa – prosta. Jest to najdelikatniejszy model, który wykorzystuje się również w przypadku wierzchowców o wrażliwym pysku. Jeśli jednak nie macie pewności co do rodzaju wędzidła, warto skorzystać z porad specjalistów, którzy dopasują optymalny model.

Wybór odpowiedniego kiełzna zapewnia nie tylko precyzyjną kontrolę zwierzęcia, ale przede wszystkim komfort dla konia. Warto temu tematowi poświęcić nieco więcej uwagi, szczególnie jeśli wierzchowiec z trudem toleruje wędzidło. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest wybór delikatnych modeli, niepowodujących dyskomfortu.

Jakie wędzidło będzie najlepsze dla twojego konia?

To jaki rodzaj wędzidła dla konia powinniśmy wybrać, zależy od wielu czynników, takich jak temperament konia, z którym trenujemy, dyscyplina, którą uprawiamy czy nasze własne umiejętności jeździeckie. Źle dobrane wędzidło, tak jak źle dobrane siodło (tutaj dowiesz się więcej na temat odpowiedniego doboru siodła ) może powodować u konia dyskomfort, ból czy nawet prowadzić do obrażeń.

Ogólna zasada wydaje się prosta – powinniśmy używać najłagodniejszego w działaniu wędzidła, które jednocześnie pozwoli nam na jak największą kontrolę nad wierzchowcem i pomoże w uzyskaniu zamierzonego efektu treningowego. Co to jednak oznacza w praktyce?

Ogrom dostępnych dziś możliwości, jeśli chodzi o kiełzna i wędzidła pozwala nam na dobranie tego idealnego „klucza”, który pomoże nam się porozumieć z naszym wierzchowcem.

Z drugiej jednak strony tak wielki wybór może być przytłaczający, jeśli nie wiemy jak się do tego zabrać i na co zwrócić uwagę.

Czasami nawet ten sam koń potrzebuje więcej niż jednego wędzidła w zależności od okoliczności (każdy z nas zna konia, który zmienia się nie do poznania, kiedy emocje biorą górę np. podczas pokonywania parkuru na zawodach).

Zanim wybierzesz nowe wędzidło.

Chociaż wydaje się to oczywiste, to jednak nie zaszkodzi przypomnieć, że jeśli twój koń okazuje jakiekolwiek niepokojące oznaki przy zakładaniu ogłowia i ma problem z akceptowaniem wedzidla, pierwszą rzeczą powinna być wizyta dentysty.

Prawdziwy specjalista w swoim fachu po obejrzeniu pyska i zębów twojego konia powinien być w stanie udzielić ci wielu użytecznych informacji na temat typu i rozmiaru wędzidła, które będzie najbardziej komfortową opcją.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar wędzidła.

Zanim wybierzesz rodzaj wędzidła, upewnij się najpierw, jaki rozmiar będzie odpowiedni dla twojego konia.

Za małe wędzidło będzie „przyszczypywać” wrażliwą skórę w kącikach pyska konia co może powodować otarcia, wędzidło zbyt duże natomiast będzie się zbyt łatwo przesuwać, a nawet obijać o zęby konia.

Jeśli kupujesz kolejne wędzidło dla konia dla tego samego wierzchowca (i wiesz napewno, że poprzednie było dobrze dobrane) to sprawa jest prosta. Wystarczy, że zmierzysz stare wędzidło. Pamiętaj, żę mierzy się tylko ścięgierz, bez kółek. Jeśli natomiast nie masz takiej możliwości, możesz zmierzyć pysk konia za pomocą sznurka.

Z jednej strony zawiąż supełek i włóż sznurek do pyska konia ( jak wędzidło) tak, aby węzeł stykał się z pyskiem po jednej stronie. Zaznacz miejsce, w którym sznurek wychodzi z pyska konia po drugiej stronie długopisem lub taśmą. Teraz zmierz odcinek od supełka do zaznaczonego miejsca i dodaj ok. 1 cm.- to jest właśnie rozmiar wędzidła dla twojego konia.

Jaka powinna być grubość wędzidła?

Jeśli chodzi o grubość wędzidła, im cieńsze wędzidło tym twój koń bardziej będzie odczuwał działanie wodzy. Idąc za tą logiką, grubsze wędzidła z reguły działają łagodniej.

Ważne jest to, aby nie przesadzać z grubością – musi się ono swobodnie mieścić w przestrzeni między zębowej.

Taka opcja sprawdzi się w pracy z młodszymi lub bardzo wrażliwymi końmi, dla których zdecydowane działanie cienkiego wędzidła może być za ostre. Jeśli zaczynasz pracę z młodym koniem, dobrą opcją będzie grubsze, oliwkowe wędzidło, które dzięki swojej budowie przylega delikatnie w kącikach pyska i zapobiega otarciom.

Różnica między łamaniami wędzidła i ich działaniem.

Zasadniczo wyróżniamy trzy podstawowe typy wędzideł, jeśli chodzi o łączenia – wedzidla proste, pojedynczo łamane i podwójnie łamane.

Jaką rolę odgrywają w wędzidle kółka?

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę to kółka i to, w jaki sposób wędzidło łączy się z wodzami. W bardzo dużej mierze uzależnia to jego działanie. W zależności od sposobu, w jaki przypniemy ogłowie i wodze wędzidło może mieć różny sposób i siłę działania.

Materiał, z którego zrobione jest wędzidło.

Najpopularniejszym materiałem, z którego wykonywane są wędzidła dla koni, jest stal nierdzewna. Materiał ten jest wytrzymały, odporny na rdzę a jego smak jest raczej neutralny, dla wierzchowców, których większość nie ma problemów z jego akceptacją.

Niektóre wędzidła mają dodatkowo powłokę z miękkich, lecz wytrzymałych materiałów takich jak guma, nylon albo plastik. Jest to dobre rozwiązanie dla koni, które źle reagują na zimny dotyk metalu w pysku. Powłoka wędzidła może być smakowa (np. Jabłkowa), co ma skłonić konia do mocniejszego żucia wędzidła i ślinienia. Jeśli jednak twój koń sam z siebie bardzo mocno żuje wędzidło, to powlekane bardzo szybko może się zniszczyć lub zdeformować.

Bardzo dobrą alternatywą są tutaj dostępne od stosunkowo niedawna wędzidła z niebieskiej stali. W kontakcie ze śliną konia pojawia się na nich tzw. słodka rdza. Większości wierzchowców odpowiada ten słodki smak i zaczynają mocniej żuć wędzidło. Nie martw się, jeśli w trakcie używania twoje wędzidło zmieni kolor – to naturalny efekt. Takie wedzidla dla koni są o wiele bardziej odporne na zużycie niż wędzidła powlekane.