Napierśniki

Pokaż Filtry

Główną rolą napierśnika jest zapobieganie aby siodło zsuwało się zanadto do tyłu podczas jazdy. Napierśniki są bardzo często używane podczas skoków przez przeszkody zarówno na parkurze jak i w terenie.

Napierśnik — jaką funkcję spełnia i kiedy go używać?

Wiele osób używa napierśników, jednak nie do końca rozumiejąc ich zastosowanie. Traktują je raczej jako element ozdobny. Chociaż nie ma w tym nic złego i rzeczywiście napierśnik może stanowić uzupełnienie naszego sprzętu jeździeckiego również pod względem estetycznym to jednak warto poznać jego działanie.

Najczęściej wodze pomocnicze czy wypięcia, które są nieodpowiednio stosowane mogą wyrządzić wiele szkody. Użycie napierśnika nie wiąże się z takim ryzykiem. Decydując się jednak na niego powinniśmy wiedzieć jak odpowiednio go dopasować, aby jak najlepiej spełniał swoją funkcję.

Kiedy potrzebny jest napierśnik?

Bez względu na styl jazdy czy na model, na który się zdecydujemy, główne zadanie napierśnika zawsze będzie takie samo – utrzymać siodło w odpowiednim miejscu i zapobiegać jego zsuwaniu się do tyłu.

Wiele koni ze względu na swoją budowę ma większe predyspozycje do tego, aby siodło zsuwało się z ich grzbietu. Mowa tutaj szczególnie o koniach mocno wykłębionych, obdarzonych mocną, szeroką łopatką lub tych o wąskiej klatce piersiowej.

Przy takich typach budowy może być trudno utrzymać siodło w odpowiedniej pozycji, nieważne jak dobrze jest ono dobrane i jak mocno dociągnięty byłby popręg (należy też pamiętać, że zbyt mocne podciąganie popręgu jest dla konia szkodliwe i może mieć negatywny wpływ na jego komfort podczas jazdy i jakość ruchu).

Niektóre typy napierśników, które posiadają pasek biegnący nad kłębem konia, mogą stanowić dodatkowy punkt oparcia dla rąk. Jest to przydatne szczególnie dla początkujących jeźdźców o mniej stabilnej ręce czy też podczas jazdy na młodych koniach.

Czasami również zaleca się używanie napierśnika ze względu na rodzaj pracy/treningu wykonywanych przez konia.
Siodło jest bardziej narażone na zsuwanie się podczas jazdy po nierównym terenie z dużą ilością wzniesień i zjazdów z górki.

Napierśniki używa się również podczas jazdy w stylu western, przy skokach przez przeszkody lub w przypadku koni wyścigowych gdzie siodła ze względu na swój bardzo mały rozmiar leżą mniej stabilnie na grzbiecie konia.

Chociaż są to przypadki bardzo rzadkie, to napierśnik również zapobiega przekręceniu się siodła w niebezpieczny sposób w sytuacji, kiedy pęknie nam popręg lub przystuły.

Rodzaje napierśników.

Napierśniki możemy podzielić ze względu na:

  • Materiał, z którego są wykonane.
  • Sposób, w jaki łączą się z siodłem.
  • Kompatybilność z innymi częściami uprzęży takimi jak wytok.

Większość napierśników posiada mniejsze lub większe wstawki elastyczne, dzięki którym napierśnik lepiej dopasowuje się do ruchu konia i zapewnia mu większą swobodę.

W przypadku napierśników wykonanych głównie ze skóry należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji oraz o impregnacji jeszcze przed pierwszym zastosowaniem. Dzięki temu skóra nie będzie pękać.

Napierśnik stabilizujący siodło.

W przypadku niektórych koni ze względu na ich budowę, np. wysoki kłąb zaleca się używanie napierśnika również przy jeździe po płaskiej powierzchni aby nie dopuścić do niepożądanych ruchów siodła.

Skórzane napierśniki.

Największą popularnością cieszą się napierśniki wykonane z połączenia skóry i elastycznych wstawek. Przy takim rozwiązaniu mamy pewność, że napierśnik będzie wytrzymały a zarazem nie będzie zanadto krępował ruchów konia. Przy skórzanych napierśnikach należy pamiętać aby odpowiednio zaimpregnować skórę przed pierwszym użyciem aby nie dopuścić do jej pękania.

Jak odpowiednio dopasować napierśnik?

Jak większość sprzętu jeździeckiego, aby napierśnik działał prawidłowo, musi być odpowiednio dopasowany.

  • Zbyt luźny nie będzie spełniał swojej funkcji.
  • Zbyt ciasny może powodować dyskomfort i ograniczać ruch konia.
  • W przypadku paska napierśnikowego o dwupunktowym zapięciu ważne jest, aby nie zwisał on nawet minimalnie w momencie, kiedy koń stoi w miejscu. Między paskiem a piersią konia powinna się jednak zmieścić swobodnie nasza dłoń bez odczuwania mocnego ucisku.
  • W przypadku napierśników o większej ilości punktów styku ważne jest, aby wszystkie paski przylegały do skóry konia, jednak nie wrzynały się w nią. Podobnie jak w przypadku paska napierśnikowego powinniśmy móc swobodnie zmieścić tam naszą dłoń.
  • Ważne jest, aby pas przebiegający między nogami konia nie był zbyt luźny. W ekstremalnych przypadkach koń może nawet zmieścić tam kopyto podczas skoku i doprowadzić do bardzo niebezpiecznego upadku.

Odpowiednio dobrany napierśnik nie powinien obcierać naszego konia w żadnym miejscu.

Jeśli jednak mamy do czynienia z wyjątkowo wrażliwym wierzchowcem to możemy dodatkowo zamocować wkładki z futra owczego szczególnie przy rozecie oraz innych miejscach, gdzie skóra jest narażona na tarcie. Najlepszym rozwiązaniem są wymienne wkładki, które w każdej chwili można odpiąć i wyczyścić lub wymienić na nowe, kiedy już będą bardzo zużyte.