Czapraki

Pokaż Filtry

Czapraki dla konia, nazywane inaczej potnikami, to jeden z istotniejszych elementów wyposażenia jeździeckiego. Zapewniają nie tylko ochronę skóry zwierzęcia przed otarciami, ale także zabezpieczają materiał siodła przed działaniem końskiego potu.

Tym, co wyróżnia czapraki Balotade, jest materiał wykorzystywany do ich produkcji. Zapewnia właściwą wentylację, a tym samym przeciwdziała odparzeniom oraz urazom, jakie mogą powstać na grzbiecie konia. Dopasowany do anatomii wierzchowca kształt odpowiada za komfort użytkowania czapraka, a jednocześnie chroni przed przesuwaniem się materiału pod siodłem. Akcesoria dostępne są w rozmiarach Pony oraz Full.

Czaprak w zestawie z nausznikami i ochraniaczami.

Produkowane przez nas akcesoria łatwo można połączyć w zestawczaprak, ochraniacze i nauszniki. Wszystkie produkty komponują się ze sobą kolorystycznie, tworząc niepowtarzalny styl. Czapraki dostępne są w klasycznych barwach – czarnej, białej, niebieskiej oraz czerwonej. Dodatkowymi elementami ozdobnym są plecione sznurki w różnych kolorach i haftowane logo Balotade.

Różne kolory i rozmiary potników.

Poszukujesz wysokiej jakości akcesoriów jeździeckich? Skorzystaj z naszej oferty i wybierz czaprak z futerkiem, bądź jego klasyczną wersję. Dostępny asortyment produkujemy z trwałych materiałów, biorąc pod uwagę zarówno bezpieczeństwo jeźdźca, jak i komfort zwierzęcia. Jeśli nie wiesz, na jaki czaprak się zdecydować – zapraszamy do kontaktu. W sklepie znajdziesz różnorodne modele oraz wersje kolorystyczne – czapraki niebieskie, czapraki czerwone, a także białe i czarne!

Obecna różnorodność dostępnych na rynku czapraków jest tak duża, że wybranie odpowiedniego modelu nie jest wcale łatwym zadaniem.

Po co nam czaprak?

Skupiając się na wyborze koloru czy wzoru czasami możemy zapomnieć, że głównym zadaniem czapraka jest ochrona grzbietu konia. Ma on zapobiec urazom, które mogłoby spowodować tarcie siodła bezpośrednio o sierść i skórę.

Ochrona jest szczególnie ważna, w miejscach, gdzie siodło może się lekko przesuwać – pod brzegami tybinek oraz tylnym łękiem. Przy okazji czaprak pomaga również utrzymać siodło w czystości, wchłaniając znaczną część potu konia (stąd jego inna nazwa – potnik).

Odpowiednio dobrany czaprak pomaga też w pewien sposób rozłożyć nacisk siodła i dodatkowo go zamortyzować.

Czy zwykły potnik wystarczy?

Wybór czapraka zależy częściowo od funkcji, jaką powinien pełnić (ochronna, korygująca ułożenie siodła itp.), a częściowo od dyscypliny jeździeckiej, którą uprawiasz.

Jeśli Twoje siodło jest dobrze dopasowane, prosty czaprak będzie wystarczającym rozwiązaniem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że dodając zbyt gruby czaprak lub podkładkę, może osiągnąć efekt wręcz odwrotny od zamierzonego. Siodło nie będzie dobrze leżeć i stworzy niebezpieczne punkty nacisku na końskim grzbiecie.

Jeśli twój koń ma specyficzną budowę, np. mocno wysklepiony kłąb lub jeśli dopasowanie siodła, nie jest idealne, wtedy warto poszukać odpowiedniej podkładki lub specjalnie zaprojektowanego czapraka.

Pamiętaj jednak, że żaden czaprak nie zastąpi odpowiedniego dopasowania siodła, co powinno być Twoim punktem wyjściowym. Jeśli nie jesteś pewien czy Twoje siodło jest wystarczająco dobrze dopasowane lub chciałbyś zgłębić swoją wiedzę w dziedzinie saddle fittingu, możesz to zrobić np. za pomocą tego kursu online.

Rodzaje i modele czapraków dla koni.

Czapraki dzielimy głównie na wszechstronne, skokowe i ujeżdżeniowe. Podział ten jest podyktowany wielkością i budową siodeł, z którymi są używane. Mówiąc w skrócie, najważniejszą różnicą jest tu długość i szerokość czapraka dla konia.

Siodło nie powinno wychodzić poza czaprak ani naciskać na jego lamówkę co mogłoby powodować otarcia. Stąd czapraki ujeżdżeniowe są stosunkowo dłuższe a czapraki skokowe bardziej wyprofilowane. Umożliwia to lepsze dopasowanie do mocniej wysuniętych tybinek tak charakterystycznych dla siodeł skokowych.

Przykładem takiego czapraka dla koni jest na przykład model Balotade Avero. Poza tym wyróżniamy też czapraki rajdowe, często wyposażone w sakwy oraz grube pady westernowe.

Czasami zamiast opisów producenci stosują uniwersalne, literowe oznaczenia, które informują nas o tym, do jakiego typu siodła jest przeznaczony konkretny czaprak. Możemy spotkać się z różnymi oznaczeniami, jednak najczęściej używane to:

Dodanie litery P (pony) przed takimi oznaczeniami informuje nas o tym, że czaprak przeznaczony jest dla kucyka.

Materiał, z którego uszyty jest czaprak.

Wybierając czaprak do częstego użytku, zwróć uwagę, aby był wykonany z mocnych materiałów, odpornych na przetarcie, ale jednocześnie przyjaznych dla konia. Delikatne tkaniny mogą prezentować się fantastycznie, spróbuj jednak wyobrazić sobie czy taki czaprak dla konia będzie wyglądać równie elegancko po miesiącu używania.

Przewiewny materiał wewnętrzny.

Aby czaprak odpowiednio spełniał swoją funkcję, materiał wewnętrzny (przylegający bezpośrednio do skóry konia), powinien być chłonny i przewiewny. Doskonale sprawdza się tutaj gruba bawełna dzięki swoim właściwościom higroskopijnym.

Dodatkową zaletą bawełny jest to, że można prać ją w pralce z dodatkiem detergentów nawet w bardzo wysokiej temperaturze. Staraj się unikać sztucznych materiałów takich jak poliester, które nie zupełnie nie chłoną wilgoci.

W kwestii wypełnienia jedną z najbardziej popularnych opcji jest poliuretanowa pianka odpowiedniej grubości. Zwróć uwagę na to, czy pianka nie jest zbyt sztywna – powinna poddawać się naciskowi i dopasowywać do kształtu grzbietu konia.

Najlepsza grubość pianki to taka pomiędzy 0,5 cm a 1,5 cm. Grubsza pianka wcale nie zapewni lepszej ochrony, może za to zmniejszać przewiewność i sprawiać, że siodło będzie się nieprawidłowo układać.

Połączenie bawełny oraz poliuretanowej pianki odpowiedniej grubości stosujemy we wszystkich czaprakach dostępnych w ofercie Balotade. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że tak wykonane czapraki można prać w pralce z detergentami i w wysokiej temperaturze. Jest to bardzo ważne dla utrzymania odpowiedniej higieny przy korzystaniu z czapraka dla koni.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Bez względu na to, jaki model czapraka wybierzesz, istnieje kilka uniwersalnych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

Jedną z nich są zaczepy do przystuł. Zbyt krótkie będą powodować przesuwanie się czapraka pod siodłem, zbyt długie natomiast będą odstawać i wyglądać nieestetycznie. Upewnij się też, że rzepy są odpowiednio mocne i nie będą same się rozpinać.

Kolejną rzeczą jest wyprofilowanie przedniej części czapraka. Nie powinien on przylegać bezpośrednio do kłębu konia, lecz tworzyć charakterystyczny “dzióbek”. Dzięki temu siodło nie będzie przylegać w tym miejscu zbyt mocno.

Jeśli chodzi o pikowanie to mimo wielu ozdobnych opcji do wyboru lepiej zdać się na to klasyczne, czyli równomiernie rozmieszczone. Doskonale sprawdzi się tutaj pikowanie w romby, koła czy niezbyt szerokie pasy. Wypełnienie nie powinno się wtedy zbijać w jednym miejscu, grożąc odgnieceniem końskiego grzbietu.

Niektóre czapraki mają również wzmocnienie ze skóry lub dodatkowej warstwy materiału w miejscu przylegania popręgu tak jak np. czaprak Balotade Anatomic. Zapobiega to przecieraniu się materiału w miejscu najbardziej na to narażonym.

Utrzymanie czystości czapraka.

Jak wcześniej wspominaliśmy, większość czapraków można prać w pralce i jest to wskazane co kilka jazd szczególnie w lecie. Jeśli czaprak używany jest do jazdy na więcej niż jednym koniu, należy prać go w wysokiej temperaturze, aby zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się chorób skórnych. W długo niepranym czapraku materiał staje się sztywny i może powodować u konia dyskomfort, a nawet otarcia.

Ważne jest, aby po każdej jeździe czaprak został wysuszony i wyczyszczony z piasku i brudu. Inne zasady pielęgnacji stosuje się do czapraków i podkładek wykonanych z naturalnego futra owczego. Mimo wielu niewątpliwych zalet materiał ten jest wyjątkowo trudny do utrzymania w czystości, jako że nie nadaje się do prania w pralce. W takim wypadku zaleca się regularne szczotkowanie.

Komfort konia przede wszystkim.

Chociaż czaprak jest elementem, który łatwiej jest wymienić niż siodło czy inne, stosunkowo droższe elementy sprzętu jeździeckiego, nie znaczy to, że jego jakość jest bez znaczenia. Decyduj się na takie produkty, które zapewnią Twojemu pupilowi maksimum komfortu podczas jazdy.