Hackamore

Pokaż Filtry

Hackamore, kiełzno bewęddzidłowe.

Czy pysk twojego konia jest obolały? A może twój koń jest wrażliwy i należy do koni, które nie tolerują wędzidła? Hackamore zapewnia ten sam precyzyjny kontakt, ale robi to w inny sposób. Przenosi nacisk z wnętrza pyska na kość nosową konia, powodując ukojenie i ulgę.

Hackamore to doskonałe narzędzie dla każdego konia z wrażliwym pyskiem. To może być jedyne, co zwierzę zaakceptuje, i zapewnia ulgę w bólu i ucisku. Ten sprzęt jest idealny dla każdego, kto ma konia, który nie radzi sobie dobrze z tradycyjnymi wędzidłami.

Co to jest hackamore?

Hackamore jest specjalnym rodzajem kiełzna. Działa na nos konia, w przeciwieństwie do zwykłego wędzidła, które oddziałuje na żuchwę. Jest alternatywa dla zwykłego wędzidła, pozwalająca na uzyskanie kontaktu ręki jeźdźca z koniem. Do hackamore potrzeba jeszcze ogłowia. W ofercie naszego sklepu posiadamy Ogłowie do hackamore Balotade Quick, które pozwala na bezpieczne założenie i używanie hackamore. Nasze ogłowie posiada także anatomicznie wyprofilowaną z przodu potylicę. Takie połączenie będziemy mogli z kolei zakwalifikować do kategorii “ogłowia bezwędzidłowe”. Jest to kolejny z rodzajów ogłowia, jakie można używać na koniu, a hackamore jest z kolei najczęściej używane.

Jak zbudowane jest hackamore?

Hackamore, które są na rynku dostępne, składają się z 2 stalowych czanek, oraz skórzanych pasków umieszczonych nad i pod pyskiem. Miękka w dotyku skóra bez ostrych krawędzi zapobiega otarciom i zapewnia wygodę podczas długich treningów. Specjalnie zaprojektowana konstrukcja, aby hackamore były elastyczne, wygodne i łatwe w użyciu dla Ciebie i Twojego konia. Wykonane z wysokiej jakości skóry i wytrzymałej stali.

Kiedy stosować hackamore zamiast standardowego wędzidła?

Ten rodzaj kontaktu nie wykorzystuje ust konia, a zamiast tego przenosi nacisk na jego nos konia. Hackamore jest idealny dla koni, które potrzebują więcej czasu na zaakceptowanie wędzidła z różnych względów. Zdarzają się konie z problemami zębowymi, takie o wrażliwym pysku, lub z wadami żuchwy. Hackamore działa natomiast na zasadzie dźwigni i wpływa na nos konia. Dzięki temu nie ma żadnego kontaktu z uzębieniem i można z niego korzystać, omijając problemy z pyskiem.

Kto może używać hackamore?

Jeździec poszukujący alternatywy dla swojego konia i decydujący się na hackamore powinien być doświadczony. Zaczynając od dobrej wiedzy, która uzasadni fakt podejmowania decyzji co do tego, jakie wędzidło zastosować, poprzez umiejętności jeździeckie. Jego dosiad musi być w równowadze, a trzymane przez niego wodze powinny działać delikatnie w zależności od sytuacji. Niestety w przypadku złych umiejętności i nieprawidłowego działania można wyrządzić koniowi krzywdę.

Rola paska nosowego i podżuchwowego w hackamore.

Pasek nosowy w hackamore jest głównym elementem, który wchodzi na stałe w interakcje z koniem. To on powoduje nacisk na kość nosową. Dlatego też jego odpowiednie wykonanie jest bardzo ważne. Aby można było z niego korzystać, musi być obszyty miękką skórą, ze względu na komfort konia. Zbyt sztywny, twardy pasek mógłby wbijać się w kość nosową konia i powodować problemy. Łatwo sobie wyobrazić jakie rany mógłby spowodować koniowi.

Drugim paskiem jest ten podżuchwowy, zapewnia on stabilizację i regulację położenie całego hackamore na nosie konia.

Czy hackamore może być używane w przypadku koni, które tolerują wędzidła?

Jak najbardziej. Użycie hackamore może być oczywiście dobrowolne. Powszechnie panuje przekonanie, jakoby było stosowane tylko ze względu na problemy konia. Jest tak najczęściej, jednak jeździec może wybrać je także z innych powodów. Czasem koń może po prostu dobrze reagować na działania hackamore i jego dźwigni. To jak ono działa jest inne niż działania wędzidła, może się więc okazać, że koń będzie zwyczajnie lepiej chodził przy zastosowaniu hackamore, lub inne ogłowia bezwędzidłowe.

Czy hackamore może złamać kość nosową konia?

Hackamore podobnie jak pozostałe ogłowia bezwędzidłowe działa na zasadzie wywoływania nacisku na nos konia. Palce jeźdźca, poprzez wodze nie mają już więc kontaktu z uzębieniem. Można więc założyć, że pod wpływem bardzo dużego nacisku można uszkodzić kości nosowe. Jest to popularny mit i w praktyce raczej nie stwierdzono tego u żadnego z koni. Bardziej prawdopodobnie będzie zerwanie pasków poprzez wywołanie dużego nacisku metalowymi czankami. Nie mniej jednak bardzo ważne jest delikatne oddziaływanie ręki jeźdźca na konia. Dzięki temu taki zagrożeniem nie będzie się musiał nawet martwić. A hackamore będzie mogło być bezpiecznie używane na jego koniach.

Czy kiełzna hackamore to ogłowia bezwędzidłowe?

Hackamore samo w sobie nie możemy uznawać za ogłowia. Jest to bowiem, rodzaj kiełzna(tak jak wędzidło) i sam nie utrzyma się na pysku konia. Potrzebuje pasków przechodzących przez potylicę konia i podpiętych do jednej i drugiej strony hacka. Dopiero wtedy będzie można je zaliczyć do ogłowia i w nim jeździć.

Hackamore w ofercie Balotade.

W ofercie naszego sklepu można znaleźć kilka produktów tego typu. Jeśli chodzi o kiełzna to mamy model podstawowy oraz dodatkowy, który jest mocniej wyprofilowany. To hackamore Roma. Oferujemy także ogłowia do hackamore. Jest to model Quick w wersji z oraz bez hackamore.

Każde z naszych Hackamore jest stworzone w zgodzie z anatomią koni. Można z nich śmiało i bez przeszkód korzystać, jeśli nasz koń potrzebuje odpoczynku dla żuchwy.