Popręgi

Pokaż Filtry

Jednym z elementów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jeźdźca, a także za komfort konia są popręgi. W ofercie Balotade znajdziecie popręgi przeznaczone do różnego zastosowania, które dopasujesz zarówno do cech anatomicznych konia, jak i uprawianej dyscypliny.

Dlaczego wybór popręgu jest tak ważny?

Wszyscy wiemy, jak ważny jest, dobór siodła. Każdy rozsądny jeździec spędza długie godziny, jeśli nie dni i tygodnie wybierając odpowiedni model, przymierzając różne siodła i zasięgając opinii saddlefitterów. W tym wszystkim popręg zazwyczaj traktowany jest jako mniej istotny dodatek, który powinien pasować do siodła i spełniać swoją podstawową funkcję, jaką jest utrzymywanie siodła na grzbiecie naszego konia. Tymczasem popręg jest bardzo ważnym elementem sprzętu jeździeckiego, który może znacząca wpłynąć na komfort naszego konia, a nawet na jego motorykę ruchu.

Co to jest popręg?

Popręg jest jedynym elementem, który utrzymuje siodło w stabilnej i zrównoważonej pozycji na grzbiecie konia. Chociaż może się wydawać, że większość koni ras gorącokrwistych ma w miarę standardową budowę, to jednak istnieją między nimi istotne różnice, które znacząca będą wpływały na to, jak siodło leży na grzbiecie. Tak oto, mamy konie o mniej lub bardziej zaznaczonej linii popręgu, mocno wykłębione i o nikłym kłębie, czy też łękowate, czy o prostym grzbiecie. Wszystkie te cechy będą wpływały na to, czy siodło będzie miało tendencje do przesuwania się na grzbiecie konia, powodując często ucisk we wrażliwych miejscach i dyskomfort.

Gdzie powinien znajdować się popręg?

Zazwyczaj popręg układa się naturalnie tuż za końskimi łokciami, w odległości około dłoni za nimi. W związku z tym będzie on silnie oddziaływać na kości i mięśnie klatki piersiowej. Poprzez swoje ułożenie popręg dla konia będzie miał więc znaczący wpływ na możliwości (i chęci) ruchowe naszego konia oraz jego postawę. Jeśli mięśnie pod popręgiem zostaną poddane nadmiernemu naciskowi lub położenie popręgu blokować będzie swobodny ruch łopatek, to wpłynie to bardzo negatywnie na zakres ruchu konia, zarówno w jeździe po płaskim, jak i w skokach przez przeszkody.

W naszym sklepie dostępne są popręgi dla koni różnego rodzaju, wykonane z różnych materiałów. Ma to ogromne znaczenie pod względem wygody konia. Na pewno znajdziesz odpowiedni popręg do swojej dyscypliny.

Zapraszamy do sklepu Balotade. Oferujemy popręgi doskonale dopasowane do rodzaju uprawianej dyscypliny, a także potrzeb konia. Wszystkie produkty, ich rozmiary oraz szczegółowy opis znajdziesz na naszej stronie internetowej. W razie jakichkolwiek pytań związanych z wyborem popręgu czy dostępnością poszczególnych modeli – skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia oraz bezpłatną dostawę.