Siodła

Pokaż Filtry

Chcesz kupić wysokiej jakości siodło? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Jesteśmy producentem akcesoriów jeździeckich, które wyróżnia trwałość oraz precyzyjne wykonanie. W ofercie posiadamy siodła dopasowane do cech anatomicznych koni, aby jazda była dla komfortowa zarówno dla zwierzęcia, jak i dla jeźdźca.

Odpowiednio dobrane siodło dla konia równomiernie rozkłada nacisk na grzbiet konia, co nie tylko eliminuje dyskomfort zwierzęcia, ale przede wszystkim nie wpływa negatywnie na jego kondycję i zdrowie. Wiemy o tym doskonale, dlatego też nasze siodła projektowane są z najwyższą dbałością o detale i dostosowaniem do przeznaczenia, czyli dyscypliny, jaką uprawiasz.

Siodła na sprzedaż produkowane przez naszą firmę, objęte są dwuletnią gwarancją zarówno na materiał, jak i na wykonanie.

Jak dopasować siodło do konia?

Siodło do jazdy konnej musi zapewniać komfort i bezpieczeństwo zarówno Tobie, jak i Twojemu zwierzęciu. Właśnie dlatego tak ważny jest dobór sprzętu. Odpowiednio dopasowane siodło pomoże uniknąć przykrych skutków zdrowotnych w przyszłości.
W przypadku koni do takich konsekwencji możesz zaliczyć:

 • Wytartą sierść w miejscu, gdzie leży siodło klasyczne.
 • Uszkodzenia, otarcia, a nawet rany na skórze.
 • Poważniejsze urazy okolic kręgosłupa i w związku z tym problemy w poruszaniu się.

Jak tego uniknąć i na co zwrócić szczególną uwagę wybierając nowe siodło?

Najważniejszym kryterium są wymiary konia. Każdy koń jest inny, więc potrzebne jest indywidualne podejście i poprawne określenie wymiarów siodła, jakie będzie dla niego odpowiednie.

Oto podstawowe rzeczy, które należy sprawdzić:

 • Czy siodło leży za łopatkami?
 • Czy wysokość paneli utrzymuje siodło nad linią grzbietu?
 • Czy szerokość paneli jest wystarczająca i nie dotykają kręgosłupa?
 • Czy rozstaw łęku jest odpowiedni i siodło nie dotyka grzbietu?
 • Czy siodło nie zmienia położenia w trakcie jazdy?

Jakie są rodzaje siodeł do jazdy konnej?

Kolejnym, równie ważnym punktem, jest rodzaj sportu, który chcesz uprawiać. Gdy planujesz uczestnictwo w zawodach, wybierzesz zupełnie inne siodło niż wtedy, gdy myślisz o jeździe rekreacyjnej. Podstawowe rodzaje siodeł to:

 • Siodła wszechstronne – Sprawdzą się zarówno przy jeździe terenowej, jak i skokowej.
 • Siodła skokowe – Do wyczynowego zastosowania przewidziane są siodła skokowe. Posiadają płaskie siedzisko i bardziej wysunięte do przodu tybinki. Dzięki temu jeździec może skrócić strzemiona i poprawić równowagę i oparcie podczas skoku.
 • Siodła ujeżdżeniowe – Mają długie, pionowe tybinki i głębokie siedzisko. Pozwalają usiąść mocno w siodło i podążać za ruchem konia.
 • Siodła rajdowe – Świetnie sprawdzają się podczas długich rajdów. Dzięki pręgowanemu siedzisku jeździec nie odczuwa dyskomfortu nawet po wielu godzinach jazdy. Ławki natomiast lepiej rozkładają ciężar na grzbiecie.
 • Siodła westernowe – Siodła te stosowane są przy jeździe w konkurencjach westernu, jednak równie dobrze sprawdzają się jako siodła rekreacyjne w tereny.

Z jakiego materiału powinno być siodło?

Gdy wybierasz siodło na konia, zwróć uwagę na materiały, z jakich jest wykonane. Rynek jest zróżnicowany, a wybór nieograniczony. Dobrze jednak zdecydować się na modele skórzane, produkowane z najwyższej jakości materiałów.

Dlaczego? Nie dość, że takie siodła są niezwykle komfortowe w użytku, to dodatkowo skóra odpowiada za ich długą żywotność! Taki zakup będzie inwestycją na wiele lat, a ewentualne korekty w przypadku zmiany sylwetki konia, nie będą stanowić absolutnie żadnego problemu.

Czy siodło po dopasowaniu zawsze już będzie pasować?

Jeśli decydujesz się na zakup nowego siodła, dodaj do swojego kalendarza kolejny punkcik i ustaw przypomnienie. ;) Warto bowiem pamiętać, że siodło, co około 6 miesięcy, wymaga sprawdzenia, czy wciąż jest dobrze dopasowane.

Jak to rozpoznać? Pierwszym sygnałem, że Twój zwierzak źle się w nim czuje, jest jego zachowanie. Jeśli konik będzie za wszelką cenę bronił się przed jazdą, dobrze jest ponownie zmierzyć pupila, następnie siodło i dokonać ewentualnej korekty. To nic strasznego! ;) Zwykle polega jedynie na poszerzeniu lub zwężeniu sprzętu. Rzadziej na jego wymianie.

Od wyboru odpowiedniego siodła zależy wiele czynników, takich jak efektywność treningu. Najważniejszym z nich jest jednak zdrowie Twojego rumaka. ;) Gdy zadbasz o ten aspekt, unikniesz urazów kręgosłupa czy układu mięśniowego konia.

Gdy masz trudności, aby dobrze zmierzyć wierzchowca przed zakupem sprzętu, najlepszym rozwiązaniem będzie pomoc specjalistów, którzy chętnie pomogą Ci w dopasowaniu modelu do indywidualnych cech budowy zwierzaka oraz rodzaju sportu, jaki chcesz uprawiać. Po pomoc możesz zgłosić się np. do DobrychSiodeł.

Siodło skórzane kontra siodło syntetyczne. Jakie są ich wady i zalety?

Jeśli mielibyśmy wyróżnić tę jedną część sprzętu jeździeckiego, której wybór przysparza najwięcej problemów, a która z drugiej strony ma największe znaczenie dla naszej wygody i bezpieczeństwa, to bez wątpienia byłoby to siodło.

Szukając odpowiedniego modelu, zawsze myślimy o typie siodła, jego rozmiarze czy budowie, jednak jeszcze jedną rzeczą, którą powinniśmy rozważyć, jest materiał, z którego nasze przyszłe siodło będzie wykonane.

Jeszcze do niedawna, zdecydowana większość siodeł była wykonana ze skóry, jednak w ostatnich latach coraz więcej producentów oferuje modele wykonane z materiałów syntetycznych, które cieszą się sporą popularnością.

Jeśli rozważasz zakup takiego siodła, to z tego artykułu dowiesz się, jakie są najważniejsze wady i zalety siodeł syntetycznych w porównaniu ze skórzanymi i dla kogo dobrym wyborem będzie właśnie siodło syntetyczne.

Siodło syntetyczne, czyli jakie?

Materiały syntetyczne, to takie materiały, które zostały wyprodukowane w laboratoriach, z substancji niewystępujących naturalnie w przyrodzie. To właśnie ze względu na złożoność procesów wytwarzania tych materiałów, siodła syntetyczne pojawiły się na rynku o wiele później niż siodła skórzane.

Główną cechą materiałów syntetycznych dobrej jakości jest ich duża wytrzymałość na rozerwanie, przemoknięcie czy rozciąganie, przy zachowaniu niewielkiej wagi. Dlatego właśnie producenci siodeł zaczęli się w pewnym momencie interesować użyciem syntetyków w produkcji sprzętu jeździeckiego.

O ile bardzo tanie siodła syntetyczne są często wykonane z materiałów kiepskiej jakości, takich jak nylon czy winyl, to renomowani producenci inwestują dużo czasu i środków w doskonaleniu swoich materiałów (niektórzy nawet patentują własne ich rodzaje). Do najpopularniejszych należą sztuczna skóra i sztuczny zamsz, które mają imitować swoje naturalne odpowiedniki, czy tzw. cordura przypominająca wyglądem bardzo mocne płótno.

Siodło syntetyczne w porównaniu z siodłem skórzanym.

Porównując siodło syntetyczne ze skórzanym, musimy wziąć pod uwagę wiele aspektów. W tej części artykułu postaramy się zaprezentować najważniejsze z nich.

Cena.

Wszyscy wiemy, że siodło to nie tylko najważniejszy, ale co za tym idzie również najdroższy element wyposażenia jeździeckiego. W kwestii ceny siodła syntetyczne zdecydowanie wygrywają ze skórzanymi. Dysponując niewielkim budżetem, zazwyczaj będziemy w stanie kupić siodło syntetyczne w lepszym stanie (oraz nowszy model) niż skórzane z podobnej półki.

Chociaż z reguły siodło jest wydatkiem na lata i nie warto na nim oszczędzać, to jednak w niektórych sytuacjach możemy nie chcieć wydawać na nie zbyt dużo. Jeśli na przykład szukamy siodła dla dziecka, które szybko z niego wyrośnie (lub po prostu nie jesteśmy jeszcze pewni, jak długo potrwa jego jeździecka pasja), czy też dla konia, który nie wiemy, jak długo z nami będzie, możemy szukać właśnie tańszego siodła.

Pielęgnacja i naprawa siodła klasycznego.

Jedną z największych zalet siodeł syntetycznych jest to, jak łatwa i szybka jest ich pielęgnacja i konserwacja. Tego typu siodła mogą być myte pod wodą (nawet pod wężem ogrodowym), a detergent jest potrzebny sporadycznie, do usuwania poważniejszych zabrudzeń. Siodła syntetyczne schną też bardzo szybko i są świetną opcją, jeśli wybieramy się np. na pławienie koni.

Siodła skórzane wymagają regularnego czyszczenia specjalnymi środkami, a nadmiar wilgoci czy przemoknięcie jest dla skóry bardzo szkodliwy. Inaczej wygląda kwestia naprawy.

Chociaż siodła syntetyczne są dość wytrzymałe, to w przypadku pęknięcia czy rozerwania ich naprawa może być dużo trudniejsza, szczególnie jeśli nie są już na gwarancji i miałaby ona być wykonana przez rymarza. Siodła skórzane, przy odpowiedniej pielęgnacji, z reguły starzeją się ładniej niż syntetyczne, a ich “życie” trwa dłużej.

Jakie znaczenie ma waga siodeł?

W tej kategorii zdecydowanie prym wiodą siodła syntetyczne. Dlatego właśnie zawodnicy uprawiający długodystansowe rajdy konne zazwyczaj wybierają siodła syntetyczne — pomaga im to w znacznym stopniu zmniejszyć wagę niesionego przez konia sprzętu.

Niektóre modele wszechstronnych siodeł syntetycznych ważą nie więcej niż 3,5 kg (dla porównania, większość siodeł skórzanych waży od 5 kg w górę). O ile taka różnica wagi nie ma może większego znaczenia dla konia przy normalnej jeździe, o tyle może być istotna dla jeźdźca przy siodłania, szczególnie jeśli jest to dziecko. Lekkie siodło pozwoli mu na samodzielne siodłanie konia i większą niezależność.

Dopasowanie siodła do konia.

Chociaż nie jest to zasadą, to jednak częściej w siodłach syntetycznych spotkamy się z większą możliwością łatwego dopasowania siodeł dzięki systemowi wymiennych łęków (tutaj dowiesz się więcej na temat tego, jak dokładnie działa taki system).

Przodujący producenci siodeł syntetycznych takich marek jak Wintec, Bates czy Arena oferują dodatkowo w niektórych modelach tzw. Easy Change Riser — System. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania możliwa jest samodzielna i prosta zmiana stopnia “wypchania” paneli i dopasowania siodło do innego konia, czy też do tego samego konia, którego budowa i umięśnienie uległo zmianie podczas treningu (lub przerwy w nim).

Niektóre modele siodeł skórzanych, jak np. to siodło Balotade Tank również daje możliwość łatwej wymiany łęków.

Należy jednak pamiętać, że nie jest to standard dla żadnego rodzaju siodeł i należy sprawdzać każdy model zarówno skórzany, jak i syntetyczny pod kątem ewentualnych możliwości saddlefittingu.

Kolory i zdobienia.

Może nie jest to najważniejsza rzecz przy doborze siodła, jednak materiały syntetyczne dają dużo większą możliwość, jeśli chcemy “poszaleć” z kolorami.

Siodła skórzane zazwyczaj są dostępne w stonowanych kolorach takich jak czarny czy odcienie brązu (dzięki temu wyglądają też bardziej elegancko), tymczasem jeśli chodzi o siodła syntetyczne, to znajdziemy je we wszystkich możliwych kolorach tęczy, nie są to więc tylko siodła brązowe i czarne.

Większość siodeł syntetycznych jednak jest wykonana z materiałów imitujących skórę i mających wyglądać podobnie, dlatego też nie tak łatwo jest znaleźć siodło (szczególnie model dla osoby dorosłej) w bardziej oryginalnych kolorach.

Jakie siodło wybrać?

Podsumujmy więc jakie są największe wady i zalety siodeł syntetycznych i skórzanych:

Siodła syntetyczne.

 • Stosunkowo niska cena.
 • Łatwe w pielęgnacji.
 • Zazwyczaj łatwiejsze do dopasowania i modyfikacji (zależy od producenta i modelu).
 • Odporne na ciężkie warunki pogodowe, wilgoć i zabrudzenia.
 • Lekkie.
 • Szeroka gama kolorystyczna.
 • Krótsza żywotność niż siodło skórzane.
 • Trudniejsza naprawa w przypadku uszkodzenia.
 • Siodło gorzej się starzeje i traci szybciej na wartości.
 • Szczególnie w tańszych modelach elementy takie, jak przystuły pozostają sztywne, nie wyrabiają się z czasem.

Siodła syntetyczne będą bardzo dobrą opcją dla dzieci czy też dla osób jeżdżących rekreacyjnie. Sprawdzą się bardzo dobrze w szkółkach jeździeckich czy u jeźdźców często zmieniających konie, dzięki większym możliwościom dopasowania i nieskomplikowanej pielęgnacji. Jest to też bardzo dobry wybór dla osób jeżdżących dużo w tereny, szczególnie w cięższych warunkach pogodowych, gdzie siodło jest podatne na zabrudzenia, zmoczenie, kontakt ze słoną wodą itp.

Siodła skórzane.

 • Odpowiednio konserwowane posłużą nam przez długie lata.
 • Elegancki wygląd.
 • Skóra ładnie się starzeje i jest łatwiejsza do ewentualnej naprawy.
 • Siodło nie traci tak szybko na wartości, jak siodło syntetyczne. Siodło skórzane w dobrym stanie będziemy mogli odsprzedać po stosunkowo wysokiej cenie.
 • Większy wybór modeli i co za tym idzie, większa możliwość indywidualnego dopasowania dla jeźdźców jeżdżących wyczynowo.
 • Droższe niż siodło syntetyczne.
 • Wymaga regularnej konserwacji specjalnymi środkami.
 • Źle znosi wilgoć i kontakt z wodą.
 • Cięższe niż siodło syntetyczne (chociaż również możemy znaleźć lżejsze modele, nieprzekraczające 5 kilogramów).

Siodła skórzane, ze względu na swoją trwałość i elegancki wygląd są zdecydowanie częściej wybierane przez jeźdźców wyczynowych i jeżdżących regularnie na jednym koniu. Chociaż ich dopasowanie może być trudniejsze, to jednak dzięki większej gamie dostępnych modeli łatwiej będzie nam znaleźć ten idealny zarówno dla nas, jak i dla naszego konia.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą akcesoriów jeździeckich, w której znajdziesz komfortowe i trwałe klasyczne siodła. Zapewniamy profesjonalne doradztwo w dopasowaniu siodła do twoich potrzeb, a także szybką i bezpłatną wysyłkę.

Charakterystyka poszczególnych produktów zamieszczona jest na naszej stronie internetowej. Jeśli chcesz dopytać o szczegóły lub uzyskać pomoc – skontaktuj się z pracownikiem Balotade.