Popręgi anatomiczne

Pokaż Filtry

Popręgi zaprojektowane z myślą o anatomii konia. Zapewniają swobodną pracę nóg podczas treningów. Stosunkowo niedawno popularne stały się popręgi anatomiczne, które swoim kształtem dopasowują się do pewnych cech końskiej budowy i niwelują niepożądane przesuwanie się siodła.

Popręg anatomiczny, czyli jaki?

Popręg anatomiczny, nazywany również czasami popręgiem ergonomicznym, to specjalnie wyprofilowany popręg, który w swojej budowie uwzględnia anatomie konia i jego sposób poruszania się. Jednym z głównych zadań popręgu anatomicznego jest niwelowanie punktów nacisku i rozkładanie go równomiernie w obrębie klatki piersiowej.

Charakterystyczną cechą tego typu popręgu jest zakrzywiona linia środkowej części, znajdująca się między przednimi nogami, na wysokości mostka. Dzięki takiej budowie popręgu, możliwy jest swobodny ruch łopatek, bez blokad czy zahaczania o popręg, co może się zdarzyć przy klasycznych, prostych popręgach.

Popręgi anatomiczne tak zyskały na popularności, że na pewno nie będziesz miał problemu z tym, aby znaleźć model dopasowany do dyscypliny, którą uprawiasz czy estetyki siodła i reszty sprzętu. Dostępne są popręgi anatomiczne skokowe (również z fartuchem), popręgi anatomiczne ujeżdżeniowe oraz popręgi anatomiczne wszechstronne. Oferujemy je w kolorze czarnym czy różnych odcieniach brązu.

Dla jakiego konia popręg anatomiczny?

Nie ma przeciwwskazań do stosowania popręgu anatomicznego u wszystkich koni, jednak różnicę z tego wynikającą powinni odczuć szczególnie właściciel koni o dużych, długich łopatkach i energicznym, obszernym ruchu. Jeśli jesteś pewien, że jeździsz w dobrze dobranym siodle, a jednak czujesz, że Twojego konia coś “blokuje” przed daniem z siebie wszystkiego w ruchu, to powodem może być właśnie źle dobrany, przeszkadzający popręg.

Popręgi anatomiczne zaprojektowano tak, aby siodło było bardziej odsunięte do tyłu od łopatek, a jednocześnie wysokość, na której znajdują się przystuły, pokrywała się ze sprzączkami popręgu. Dzięki temu siodło pozostanie na swoim miejscu nawet u koni o bardzo ekstrawaganckim ruchu.

Z popręgu anatomicznego będą również zadowolone osoby posiadające konie o mało zaznaczonym kłębie i beczkowatym tułowiu – wyprofilowany popręg anatomiczny sprawi, że siodło pozostanie na swoim miejscu i nie będzie przesuwać się, drażniąc tym wrażliwą skórę przy łokciach.

Czy popręg anatomiczny będzie odpowiedni dla mojego konia?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twój koń potrzebuje popręgu anatomicznego, to możesz to zrobić na podstawie prostej obserwacji i wyobrazić sobie niewidzialną linię biegnącą od przystuł (w momencie, kiedy siodło leży na grzbiecie w prawidłowej pozycji) i dalej aż pod brzuchem konia. Jeśli linia ta nie przebiega w najwęższym miejscu końskiego brzucha, a bardziej z tyłu, może to znaczyć, że przyda nam się anatomiczny popręg, który to skoryguje.

Niektórzy jeźdźcy próbują to kompensować przesuwaniem siodła do przodu, w stronę kłębu (lub siodło samo będzie się tam przesuwać), co może się jednak skończyć tym, że będzie ono przeszkadzało w swobodnym ruchu łopatki oraz wywierało nacisk na koński kłąb, długoterminowo powodując trwałe problemy z układem kostno-szkieletowym.

Popręg zaprojektowany w zgodzie z anatomią.

Jeśli czujesz, że Twój koń jest zablokowany w łopatkach czy traci chęć do ruchu na przód, a przyczyną nie jest źle dobrane siodło, to popręg anatomiczny będzie rozwiązaniem wartym spróbowania. Pamiętaj, że nie tylko zwiększy on wygodę Twojego konia podczas pracy pod siodłem, ale również wpłynie na jego rozluźnienie, impuls i akcję przednich kończyn.