Wodze

Pokaż Filtry

Oferta naszego sklepu to także trwałe wodze, czyli jeden z najważniejszych elementów wyposażenia jeździeckiego. Produkujemy je z wytrzymałych materiałów, zapewniających trwałość, bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania. Dostępne są w różnych wersjach i modelach. Paski są stosunkowo cienkie, przez co bardzo dobrze układają się w dłoni.

Jakie zadanie mają wodze lub lejce?

Wodze razem z odpowiednio dobranym wędzidłem stanowią łącznik między ręką jeźdźca a pyskiem konia. Z tego powodu właśnie, wybierając odpowiednie wodze, warto upewnić się, że pomogą nam one przekazywać sygnały naszemu wierzchowcowi w jak najbardziej subtelny i precyzyjny sposób.

Bez względu na styl jazdy czy uprawianą dyscyplinę, wodze powinny spełniać trzy podstawowe warunki – być bezpieczne, funkcjonalne i wygodne. Jest to jeden z elementów sprzętu jeździeckiego, który najbardziej wpływa na nasz komfort podczas jazdy. Zbyt szerokie (lub wąskie), ślizgające się czy obcierające wodze mogą zmienić każdą przejażdżkę w prawdziwą udrękę.

Wodze dla konia, odpowiadające za bezpośredni kontakt z koniem, warto dopasować do preferowanego stylu jazdy. Służymy w tym zakresie profesjonalnym wsparciem, pomagając klientom w wyborze optymalnego rozwiązania.

Wodze wyposażone w stopery.

Wszystkie produkty wyposażone są w stopery, blokujące przesuwanie się wodzy oraz umożliwiające łatwą kontrolę ich długości. Aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa jeźdźcom, oferowane przez nas wodze wykonywane są z materiałów trwałych, odpornych na rozciąganie i przerwanie.

We wszystkich dyscyplinach należących do klasycznego, angielskiego stylu jazdy (skoki, ujeżdżenie, WKKW itd.) używa się wodzy łączonych. Znaczy to, że wodze połączone są sprzączką, tworząc tym samym zamknięty system, a jeździec, trzymając je, używa obydwu rąk, równomiernie rozkładając nacisk na dwóch stronach końskiego pyska. Takie wodze są najczęściej spotykane.

Jaki materiał wybrać?

Do wyboru mamy wiele opcji zarówno z materiałów naturalnych, jak i syntetycznych. Bez względu na to, co wybierzemy, ważne jest to, aby wodze nie były zbyt lekkie i żeby nasz wierzchowiec mógł również odpowiednio odczuwać ich ciężar. Dzięki temu koń powinien się nauczyć reagować na samo napięcie lub poluźnienie wodzy dla konia, co powstrzyma nas przed nadmiernym naciskiem na wędzidło. Zbyt lekkie wodze mogą sprawić, że koń będzie miał trudności ze zrozumieniem naszych sygnałów.

Bezpieczeństwo podczas korzystania z wodzy.

Bez względu na to, jaki typ wodzy wybierzesz, upewnij się, że część, która łączy wodze z wędzidłem lub ta, która łączy wodzę jedną z drugą jest wykonana ze skóry lub z innego materiału, który w przypadku bardzo mocnego nacisku się zerwie. W momencie, w którym końska noga zaplątałaby się w wodze, np. po upadku, może to uchronić konia przed poważną kontuzją.

Jeśli zazwyczaj używasz wytoku, zwróć również uwagę na to, aby wodze i lejce miały tzw. motylki. Dzięki tym niewielkim elementom umocowanym na obydwu wodzach, kółka wytoka nie będą się nadmiernie przemieszczać do przodu i zahaczać o wędzidło.

Wodze – jak ich nie używać?

Istnieje kilka uniwersalnych zasad posługiwania się wodzami, które dla naszego własnego bezpieczeństwa (i dla bezpieczeństwa naszego konia) warto znać:

  • Nigdy nie używaj wodzy dla konia, które nawet w najmniejszym stopniu są naderwane lub uszkodzone. Taka wodza może łatwiej pęknąć podczas jazdy i doprowadzić do bardzo niebezpiecznej sytuacji. Wszelkiego rodzaju przetarcia zwiększają również ryzyko pojawienia się otarć na dłoniach jeźdźca.
  • Nie przywiązuj konia do niczego, używając do tego celu wodzy. Jeśli koń spłoszy się, może nie tylko zerwać wodze, lecz również uszkodzić sobie pysk.
  • W miarę możliwości nie używaj wodzy, która jest przypięta do wędzidła do dłuższego prowadzenia konia w ręku. Do tego celu zawsze używaj kantara i uwiązu.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą akcesoriów jeździeckich produkowanych przez Balotade. W naszym sklepie internetowym znajdziecie różne wodze i lejce do jazdy konnej, które dostępne są w ciągłej sprzedaży. Zapewniamy bardzo szybką wysyłkę, a także profesjonalne wsparcie przy wyborze produktów z naszej oferty. W razie pytań zachęcamy do kontaktu!