Ochraniacze treningowe

Pokaż Filtry

Ochraniacze treningowe dla konia są jednym z tych elementów wyposażenia, który zapewnia bezpieczeństwo. Przydają się u koni skaczących przez przeszkody jak i w terenie. Obowiązkowo muszą je też nosić konie podkute. Zapewnią ochronę dla ścięgien podczas chodzenia.

Kiedy używamy ochraniaczy treningowych?

Większość koni rekreacyjnych, szczególnie tych nie podkutych nie potrzebuje specjalnych ochraniaczy treningowych. Niektóre z nich jednak, nie ważne jak lekka jest wykonywana przez nie praca mają tendencję do uderzania się w nogi własnymi kopytami.

To może prowadzić do powierzchownych zranień czy nawet poważniejszych urazów ścięgien. Mowa tutaj o ściganiu się czyli sytuacji kiedy koń uderza tylną kończyną o przednią lub strychowaniu kiedy to uderzają o siebie sąsiednie kończyny – przednia o przednią lub tylna o tylną. Tutaj z pomocą przyjdą nam ochraniacze treningowe.

W przypadku strychowania częściej dotyczy to tylnych nóg i wtedy szczególnie ważne są odpowiednio dobrane tylne ochraniacze. Zazwyczaj są to stałe nieprawidłowości w ruchu konia jednak mogą też występować u młodych koni na wstępnym etapie pracy pod siodłem. Przyczyną jest wtedy niedostatecznie wyćwiczona równowaga.

O ile w przypadku koni rekreacyjnych używanie ochraniaczy treningowych jest opcjonalne o tyle w sporcie gdzie końskie nogi są narażone na duże obciążenia, stosowanie ochraniaczy powinno być obowiązkiem każdego odpowiedzialnego jeźdźca.

W jaki sposób działają ochraniacze treningowe dla konia?

W dyscyplinie skoków przez przeszkody najczęściej używanym typem ochraniaczy treningowych są ochraniacze skorupowe z otwartym przodem takie jak ochraniacze Balotade Protege. Tego typu ochraniacze zapewniają odpowiednią ochronę i wsparcie dla końskich stawów i ścięgien jednocześnie umożliwiając to aby koń otrzymał motywujący sygnał przy uderzeniu w drągi.

Przednia część nóg konia w niechronionym miejscu jest prawie pozbawiona tkanki mięśniowej, także uderzenie, chociaż w pewien sposób odczuwalne nie jest dla konia niebezpieczne. Ochraniacze treningowe zabezpieczają odpowiednio wrażliwą tylną część nogi, staw pęcinowy oraz znajdujące się po bokach ścięgna. Dzięki swojej budowie ochraniacze treningowe nie tylko chronią przed mechanicznymi urazami lecz również zapewniają dodatkową stabilizację. Jest to szczególnie ważne w momencie lądowanie po skoku kiedy końskie nogi poddawane są ogromnym obciążeniom.

Z jakich materiałów wykonane są ochraniacze treningowe?

Ochraniacze treningowe, zazwyczaj są wykonane z wytrzymałej, odpornej na uderzenia warstwy zewnętrznej oraz miękkiej wyściółki, która dopasowuje się do kształtu nogi konia.