Ochraniacze dla konia

Pokaż Filtry

Jednym z najczęstszych typów urazów u koni są urazy nóg. Niektórym wypadkom ciężko jest zapobiec jednak zdecydowanej części z nich możemy uniknąć chroniąc nogi naszego konia za pomocą ochraniaczy dla konia. Powinniśmy zwrócić na to szczególną uwagę nie tylko biorąc udział w zawodach ale również podczas codziennych treningów.

Również w WKKW podczas części crossowej najczęściej używa się zabudowanych ochraniaczy kontaktowych, które w szczególny sposób chronią staw pęcinowy.

Jaki materiał będzie najlepszy do ochraniaczy dla konia?

Najpopularniejsze materiały z których wykonuje się zewnętrzną powłokę ochraniaczy to poliuretan, PCV, kauczuk czy tzw. sztuczna skóra chociaż są też dostępne skórzane ochraniacze z naturalnej skóry. Warstwa wewnętrzna to najczęściej neopren lub żel.

Wybierając ochraniacze, pamiętaj o tym, że będą one używane często i możliwe, że w różnych warunkach (deszcz, błoto, wilgoć). Upewnij się, że materiał z którego wykonane są ochraniacze do jazdy konnej jest łatwy do utrzymania w czystości i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji.

Chociaż materiał z którego jest wykonana zewnętrzna skorupa ochraniaczy musi być odporny na uderzenia to zarysowania, które powstają podczas używania, szczególnie na wewnętrznej części są czymś naturalnym. Za każdym razem kiedy widzisz rysę na twoich ochraniacz pomyśl, że zamiast tego mogłoby to być zranienie na nodze Twojego konia.

Jak dbać o ochraniacze jeździeckie?

Bez względu na to jaki model wybierzesz, pamiętaj aby po każdym użyciu dokładnie wyczyścić i wysuszyć ochraniacze dla konia. Nagromadzony w zakamarkach brud, piach czy zaschnięty pot może podrażniać wrażliwą skórę konia i powodować otarcia nawet przy najlepiej dobranych ochraniaczach. Z tego samego powodu nogi konia powinny być dokładnie wyczyszczone w miejscach gdzie stykają się z ochraniaczami.

Jak odpowiednio dopasować ochraniacze?

Większość dostępnych na rynku ochraniaczy oferowana jest w trzech rozmiarach – pony, cob i full. W większości przypadków rasa, wysokość i waga twojego konia oraz obwód jego pęciny powinny dać Ci odpowiedź na pytanie jaki rozmiar będzie dla niego odpowiedni.

W sklepie Balotade dodatkowo podana jest długość ochraniaczy aby łatwiej było Ci dobrać odpowiedni rozmiar. Ochraniacze dla konia nie powinny być za długie aby nie ograniczać swobody ruchu konia jednak wystarczająco długie aby chronić zarówno większość nadpęcia jak i staw pęcinowy.

Ochraniacze jeździeckie zazwyczaj są zapinane na szerokie rzepy lub na tzw. kołki. Chociaż niektórzy twierdzą, że zapięcia na kołki wolniej się zużywają i rzadziej rozpinają to wszystko zależy od jakości producenta. Dobrej jakości rzepy, jak te, które zastosowaliśmy w ochraniaczach Balotade są równie wytrzymałe i bezpieczne, a przy tym szybciej się je zakłada i zdejmuje.

Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzemy, ważne jest to aby zapinając ochraniacze równomiernie rozłożyć nacisk, co oznacza, że wszystkie rzepy/paski powinny być zapięte z taką sama siłą. Najlepiej jest zacząć od środkowego paska i później zapinać kolejne. Po zapięciu ochraniaczy powinieneś móc wsunąć palec między końską nogę a ochraniacz czując pewien ucisk. Polecamy zapoznać się z filmem o zakładaniu ochraniaczy, pokazuje jak to dobrze zrobić.

Czy można źle zapiąć ochraniacze na koniu?

Zbyt luźno zapięte ochraniacze będą się zsuwać lub będzie się dostawał do nich piasek powodując otarcia. Ochraniacze na konia zapięte zbyt ciasno są szkodliwe dla odpowiedniego krążenia krwi i wywierają zbyt duży nacisk na ścięgna. Pamiętaj aby po zapięciu ochraniaczy nie przesuwać ich do góry. W ten sposób sierść ułoży się w nienaturalny sposób co również może prowadzić do otarć. Jeśli uważasz, że ochraniacze są założone zbyt nisko nisko, zdejmij je i nałóż od nowa.

Jak długo koń może chodzić w założonych ochraniaczach?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – jak najkrócej to tylko możliwe. Ochraniacze na konie powinny być zdjęte jak najszybciej po zakończonym treningu aby zapobiec przegrzaniu nóg konia co może być bardzo szkodliwe dla ścięgien. Ochraniacze do jazdy bez względu na to z czego jest zrobiona ich wyściółka nie powinny być używane jako ochraniacze stajenne, w tej roli o wiele lepiej sprawdzą się owijki lub bandaże.

W naszym sklepie posiadamy także ochraniacze na kuca. Więc względu na to czy twój wierzchowiec jest dużym konie, czy należy od grupy kucyki to znajdą się dla niego ochraniacze konne.