Strzemiona

Pokaż Filtry

W ofercie Balotade znajdziesz różnorodne strzemiona, dopasowane do siodła, jakiego używasz, a także stylu jazdy. Wykonujemy je z różnych materiałów. Dzięki ogromnej odporności na rdzewienie czy uszkodzenia, strzemiona są elementem na tyle trwałym, że nie wymagają częstej wymiany. Oferowane przez nas produkty zapewniają maksymalną stabilizację stopy, zapobiegając jej przesuwaniu się podczas jazdy.

Wszyscy wiemy jak ważną rzeczą dla komfortu jazdy, (naszego i konia ) jest dobór odpowiedniego sprzętu. Czasami jednak skupiając się na znalezieniu idealnego siodła czy ogłowia traktujemy nieco „po macoszemu” strzemiona, nie poświęcając im większej uwagi.

Może się zdarzyć, że strzemiona dla konia będą już w komplecie z zakupionym siodłem lub od lat używamy tych samych strzemion po prostu z przyzwyczajenia. Brzmi znajomo? Jeśli tak, to podpowiemy Ci, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze strzemion. Dowiesz się też co zrobić, aby służyły Ci dobrze i przez długie lata.

Dobór strzemion do stylu jazdy.

To jakie strzemiona powinieneś wybrać, w głównej mierze zależy od dyscypliny, jaką uprawiasz. Jeźdźcy rekreacyjni lub rajdowi, którzy zazwyczaj jeżdżą w dłuższych strzemionach, powinni wybrać modele z szerszą stopką. Przy takim stylu jazdy strzemiona są z reguły bardziej obciążone. Szeroka stopka zapewnia lepsze oparcie dla stopy i co za tym idzie większą równowagę.

Typowo rajdowe strzemiona dla konia mają jeszcze dodatkowo specjalny koszyczek dla większej wygody przy długiej jeździe. Kolejną grupą strzemion są strzemiona westernowe o charakterystycznym kształcie. Strzemiona tego typu zazwyczaj są wykonane z drewna lub sztucznego tworzywa obleczonego skórą.

Strzemiona – dlaczego są tak istotne?

W listopadzie zeszłego roku bardzo popularna w mediach społecznościowych stała się akcja #NoStirrupNovember (#ListopadBezStrzemion). Polegała ona na podjęciu wyzwania i jeżdżeniu przez cały miesiąc bez strzemion jeździeckich. Mimo że ćwiczenia tego typu są ważnym elementem w szkoleniu jeźdźca, to jednak przez większą część czasu nie wyobrażamy sobie życia bez strzemion.

Strzemiona konne są stosunkowo trwałą częścią sprzętu jeździeckiego i odpowiednio użytkowane nie wymagają częstej wymiany. Nie znaczy to jednak, że nie muszą być odpowiednio dostosowane do naszego siodła i dyscypliny, którą uprawiamy.

Bez względu na to, czy jeździmy sportowo, czy rekreacyjnie prawidłowo dobrane strzemiona istotnie wpływają na nasz dosiad. Oczywiście nawet najlepsze strzemiona nie sprawią, że nasza pozycja na koniu stanie się z dnia na dzień idealna. Odpowiednio dobrany model może nam jednak pomóc skorygować drobne niedociągnięcia.

Jakie są rodzaje strzemion?

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych modeli strzemion są klasyczne, metalowe strzemiona tzw. Fillis. Cięższe strzemię może początkowo dawać poczucie większej stabilności szczególnie mniej doświadczonym jeźdźcom. Ze względu jednak na swoją wagę, przy dłuższej jeździe możesz mieć wrażenie, że utrzymanie stopy w odpowiedniej pozycji jest męczące. Dlatego też większość bardziej doświadczonych czy wyczynowych jeźdźców skłania się jednak ku lżejszym strzemionom do jazdy konnej wykonanym z plastiku, kompozytu czy aluminium.

Różnica jest szczególnie odczuwalna, jeśli jeździsz na kilku koniach dziennie lub twoje treningi są stosunkowo długie. Lżejsze strzemiona konne pozwalają również na bardziej swobodne poruszanie stopą i łydką, dzięki czemu łatwiej jest przekazać koniowi bardziej precyzyjny sygnał. Strzemiona aluminiowe czy kompozytowe dobrej jakości w niczym nie ustępują strzemionom metalowym, jeśli chodzi o wytrzymałość, a dodatkowo są odporne na rdzewienie.

Należy też mieć na względzie, że niektóre co bardziej wrażliwe konie czy też konie, które dopiero zaczynają pracę pod siodłem, mogą źle reagować na dotyk i ciężar metalowych strzemion. Zastosowanie ich lżejszego odpowiednika może im to pomóc zaakceptować.

Jak dobrać strzemiona w odpowiednim rozmiarze?

Jeśli udało Ci się wybrać odpowiedni model strzemion to już połowa sukcesu! Nie zapominaj jednak, że aby wycisnąć z twoich nowych strzemion 100% ich możliwości musisz również wybrać odpowiedni rozmiar. Za duże strzemiona sprawią, że stopa będzie w nich nieustannie „latać”, co negatywnie odbije się na twojej równowadze. Za wąskie strzemiona jeździeckie z kolei stanowią poważne zagrożenie w momencie upadku z konia (stopa może w nich utknąć ).

Jeśli masz możliwość zmierzyć strzemię przed zakupem, zrób to koniecznie w butach, których używasz do jazdy. Weź również pod uwagę to, że jeśli w zimie używasz termobutów, możesz potrzebować wtedy większych strzemion niż latem, kiedy jeździsz w sztybletach czy oficerkach. Z każdej strony między butem a pałąkiem strzemienia powinien swobodnie mieścić się palec.

Jeśli nie masz możliwości, aby zmierzyć strzemię, nie ma najmniejszego problemu. Zmierz twoje buty do jazdy w najszerszym punkcie i dodaj po 1.5 cm z każdej strony. Taką długość mniej więcej powinna mieć stopka strzemienia. Pamiętaj, że z dwojga złego lepiej, aby strzemię było odrobinę za szerokie.

Na szczęście strzemiona do jazdy konnej Balotade produkowane są w uniwersalnym, dużym rozmiarze. Powinny wiec pasować dla większości osób.

Pamiętaj, że strzemiona to nie tylko design czy kolory, ale przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo. Na szczęście dzięki ofercie Balotade już nie musisz wybierać między jednym a drugim.

Strzemiona dostępne w Balotade.

Produkujemy strzemiona w różnych wersjach kolorystycznych, dzięki czemu stają się jednocześnie efektownym elementem ozdobnym. Wszystkie dostępne produkty oferowane są w standardowym rozmiarze 12 cm.

Z ich dokładną specyfikacją możecie zapoznać się na naszej stronie internetowej, na której dostępne są wszystkie sprzedawane strzemiona. Zapewniamy ekspresową wysyłkę w ciągu 24 godzin.