Sprzęt

Jak działa siodło z wymiennymi łękami?

wymienne łęki balotade switch od przodu

W ostatnich latach, w ofertach wielu producentów sprzętu jeździeckiego pojawiły się siodła z wymiennym łękiem. Dzięki temu rozwiązaniu siodło staje się bardziej uniwersalne. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że tego typu siodło posłuży nam dłużej i w wielu sytuacjach zapobiegnie konieczności wymiany siodła na inny model.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem siodła z wymiennym łękiem, to w tym artykule dowiesz się, na czym polega system wymiennych łęków, oraz jakie zalety ma takie rozwiązanie.

Dla kogo siodło z wymiennym łękiem?

Siodło jest jednym z najistotniejszych, a co za tym idzie zazwyczaj najdroższym elementem sprzętu jeździeckiego. Dlatego kupując dobrej jakości siodło mamy nadzieje, że będzie nam ono służyć przez długie lata.

Czasami jednak, w wyniku dojrzewania konia, treningu czy też zmiany dyscypliny budowa konia zmienia się diametralnie i siodło, które przedtem leżało idealnie, przestaje na naszego wierzchowca pasować. Inwestycja w siodło z wymiennym łękiem będzie szczególnie dobrym rozwiązaniem dla jeźdźców, którzy:

 • Jeżdżą na młodych, wciąż rozwijających się koniach.
 • Pracują ze swoimi końmi, mniej lub bardziej intensywnie w zależności od sezonu.
 • Dzierżawią konie, do jazdy.
 • Często zmieniają konie, na których jeżdżą (np. biorą konie w trening na określony czas).

Rola przedniego łęku.

Przedni łęk to wykonana z metalu lub innego sztucznego tworzywa płytka w kształcie bumerangu, przytwierdzona do terlicy siodła. Łęk może mieć różne szerokości, aby w jak najlepszy sposób dopasować się do kłębu konia i co za tym idzie, chronić go przed urazami oraz utrzymywać siodło w optymalnej pozycji na końskim grzbiecie.

Przy dobrze dobranym łęku, przestrzeń między kłębem konia a siodłem jest odpowiednio duża (przyjmuje się, że powinny się tam mieścić trzy lub cztery ułożone pionowo palce).

Wymagania w kwestii szerokości przedniego łęku mogą jednak ulec zmianie. Jeśli koń nabierze masy mięśniowej w okolicy kłębu, przedni łęk może stać się dla niego zbyt wąski i naciskać nadmiernie na łopatkę. W odwrotnej sytuacji tzn. kiedy koń traci masę mięśniową np. w wyniku przerwy w treningu lub czasami z wiekiem, łęk może zrobić się zbyt szeroki, przez co siodło będzie zbyt mocno leżało na kłębie i uciskało go.

Co to jest rozstaw łęku?

Rozmiarem lub rozstawem łęku nazywamy odległość między krawędziami łęku z obydwu stron siodła. Krawędź łęku jest łatwo wyczuwalna. Wystarczy poszukać palcem ostatniego, nieruchomego miejsca na przedniej krawędzi siodła. To właśnie jest zakończenie przedniego łęku. Odległość między tym punktem, a jego odpowiednikiem po drugiej stronie siodła nazywamy rozstawem łęku. 

Nie ma ustandaryzowanego sposobu oznaczania szerokości łęku. Oznaczenia mogą różnić się w zależności od producenta. Czasami jest to szerokość w centymetrach, czasami są to oznaczenia literowe (np. XW – extra width, M-medium).

Jednak aby przybliżyć Wam trochę rozmiarówkę łęków, możemy przyjąć, że:

 • Rozmiary między 25 a 28 to wąski rozstaw. Przeznaczony dla koni mocno wykłębionych o wąskim grzbiecie.
 • Rozmiary 29-30 to średni rozstaw. Będzie on pasował na większość koni o zrównoważonej budowie.
 • Rozmiary od 31 do 34 to szeroki rozstaw. Przeznaczony dla koni o szerokim grzbiecie, zaokrąglonych i z mało zarysowanym kłębem.

Jak działa system wymiennych łęków?

W większości siodeł z wymiennym łękami wymiana ich jest bardzo prosta. Możliwe jest samodzielne, nieinwazyjne otwarcie siodła, wykręcenie starego łęku oraz dokręcenie nowego. Na przykład, w tego typu modelach produkowanych przez Balotade, wystarczy odkręcić zwykłym śrubokrętem dwie śruby. System został zaprojektowany tak, aby wymiana była szybka, prosta i aby mogła się odbyć bez użycia specjalistycznych narzędzi.

Wymienne łęki, w zależności od producenta sprzedawane są pojedynczo lub w zestawie, który zawiera wszystkie oferowane szerokości.

Należy pamiętać, że wymiana łęku wpłynie tylko na przestrzeń między siodłem a kłębem. Czasem problemem jest, ogólna szerokość siodła, czy kanału między panelami, biegnącego wzdłuż kręgosłupa konia. Wtedy wymiana łęku nie pomoże nam w ich regulacji.

Najważniejsze zalety wymiennego łęku.

 1. Oszczędność – Łęki w tradycyjnych siodłach czasem mogą być również rozszerzane lub zwężane, wiąże się to jednak z koniecznością pełnego otwarcia siodła i użycia odpowiednich narzędzi. Nie zaleca się również powtarzania tego zabiegu więcej niż raz czy dwa, aby trwale nie uszkodzić siodła. Takie dopasowywanie łęku przez specjalistę niesie za sobą dodatkowe koszta.

  Często więc gdy budowa konia zmienia się po raz kolejny, używając siodła z niewymiennym łękiem, stajesz przed koniecznością zakupu nowego sprzętu lub używania takiego, który nie jest odpowiednio dopasowany. Znalezienie jednego siodła, które zapewni komfort zarówno jeźdźcowi, jak i koniowi jest już kosztowne i czasochłonne. Dodajmy do tego kolejne siodło, a nasze wydatki wzrosną znacząco.
 2. Możliwość samodzielnej wymiany łęku – Niewymienne łęki muszą być dopasowywane przez wykwalifikowanego rymarza/siodlarza. Oprócz kosztów niesie to za sobą zazwyczaj również konieczność oddania siodła na jakiś czas do warsztatu.

  Siodła z wymiennymi łękami są skonstruowane w taki sposób, aby każdy mógł wymienić łęk samodzielnie, z pomocą ogólnie dostępnych narzędzi. Większość producentów dołącza do siodeł szczegółowe instrukcje. Mają za zadanie przybliżyć sam proces dopasowywania siodła i ułatwić wybór odpowiedniego rozmiaru.

  Nie zastąpi to jednak pomocy fachowego saddle-fittera. Dlatego w przypadku nawet najmniejszych wątpliwości co do doboru rozstawu łęku dla naszego konia, powinniśmy skorzystać z usług takiego fachowca.
 3. Nie musisz wybierać między wygodą a jakością – Do niedawna system wymiennych łęków mógł się kojarzyć raczej z użytecznością niż z wysoką jakością produktów. Teraz jednak możesz znaleźć siodło z wymiennym łękiem dostosowane do każdego gustu i stylu jazdy. No i wykonane z najwyższej jakości materiałów. Opcję wymiennych łęków znajdziesz między innymi w ofercie siodeł Balotade.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *