Sprzęt

Sprzęt jeździecki niezbędny dla konia

Sklepy internetowe zarówno te stacjonarne, jak i internetowe pełne są sprzętu i akcesoriów do jazdy konnej. Ich wybór może być nieco przytłaczający, szczególnie dla początkujących adeptów jeździectwa. Jeśli zastanawiasz się, jaki sprzęt jest absolutnie niezbędny Twojemu koniowi, a co możesz ewentualnie dokupić później (lub wcale), to w tym wpisie postaramy się to wyjaśnić.

Jak wybrać sprzęt dla Twojego konia?

Duża część wyposażenia dla koni jest stosunkowo uniwersalna i będzie mogła służyć każdemu koniowi. Do tego typu podstawowego sprzętu zaliczają się np. uwiązy, lonże szczotki i inne akcesoria do pielęgnacji. Kupując je, możesz się więc kierować jedynie własnym gustem czy estetyką. Kolejną grupę stanowią rzeczy, których rozmiar w dużym stopniu da się regulować, jednak powinieneś znać przynajmniej z grubsza wymiary konia, dla którego dany sprzęt będzie przeznaczony. Mowa tutaj między innymi o kantarach, derkach, czaprakach czy ochraniaczach. Większość producentów do określania rozmiaru używa oznaczeń pony (najmniejszy rozmiar), cob (średni rozmiar) i full (największy rozmiar). Czasami możemy się też spotkać z oznaczeniem 1,2 i 3 lub po prostu z wymiarami w centymetrach.

Ostatnią grupę stanowią sprzęty, które powinny być kupowane tylko wtedy gdy znamy wymiary konia, jego anatomię oraz potrzeby, gdyż źle dopasowane mogą wyrządzić koniowi krzywdę. Mowa tutaj przede wszystkim o siodle, ogłowiu i wędzidle. 

Jaki sprzęt jest potrzebny do jazdy konnej?

Aby móc rozpocząć jakąkolwiek pracę z koniem (nawet jeśli miałaby to być na początek tylko praca z ziemi) będziesz potrzebować kilku podstawowych sprzętów takich jak:

Kantar – niezbędny aby przeprowadzić konia z miejsca na miejsce, przywiązać go podczas czyszczenia czy też złapać na padoku. Do wyboru są proste modele z wytrzymałej taśmy parcianej, kantary z podszyciami lub miękkimi wstawkami w miejscu, gdzie kantar wywiera największy nacisk oraz skórzane kantary. 

Uwiąz – linka, która przypięta do kantara lub ogłowia umożliwia nam bezpieczne prowadzenie konia. Kupując uwiąz, zwróć szczególną uwagę na karabińczyk. Bardzo popularne są tak zwane karabińczyki bezpieczeństwa, które rozpinają się same w przypadku mocnego szarpnięcia. O ile w niektórych sytuacjach może to uchronić konia przed kontuzją, o tyle w przypadku, jeśli uwiąz miałby być przeznaczony dla młodego konia, który dopiero uczy się bycia prowadzonym lepiej wybrać zwykły karabińczyk.

Zestaw szczotek – niezbędny w każdej stajni. Podstawowy zestaw to zgrzebło, co najmniej dwie szczotki takie jak te (miękka i twarda), kopystka, gąbka oraz grzebień do grzywy i ogona. To bardzo ważne, aby każdy koń miał własny zestaw szczotek przeznaczony tylko i wyłącznie dla niego. Pomaga to zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób, głównie tych skórnych.

Lonża i bat do lonży – bez względu na to, na jakim etapie wyszkolenia będzie Twój koń, lonżowanie zawsze będzie stanowić ważną część treningu. Może też się zdarzyć, że z różnych przyczyn koń nie będzie mógł chodzić przez jakiś czas pod siodłem – lonżowanie pomoże mu się wtedy pozbyć nadmiaru energii. Przyda się wtedy również specjalny, długi bat do lonżowania, dzięki któremu możliwe jest wydawanie oddalonemu od nas o kilka metrów koniowi poleceń. Jeśli chciałbyś się dowiedzieć więcej na temat lonżowania i przeznaczonego do tego sprzętu, to tutaj zamieściliśmy więcej informacji na ten temat.

Jeśli Twój koń będzie pracował pod siodłem, to poza wymienionymi wcześniej rzeczami będziesz musiał dodać do tej listy jeszcze kilka rzeczy, takich jak:

Siodło – bez wątpienia to jeden z najważniejszych zakupów dla każdego jeźdźca. Rodzaj siodła zależy od dyscypliny i stylu jazdy, jaki uprawiasz. Siodło powinno być wygodne dla Ciebie, ale co ważniejsze, powinno być jak najlepiej dopasowane do Twojego konia i jego anatomii. Dobre siodło będzie Ci służyć przez długie lata, dlatego akurat na tej części wyposażenia nie warto oszczędzać.

Osprzęt do siodła – zazwyczaj nie jest wliczony w cenę siodła i należy go dokupić osobno. Osprzęt do siodła to przede wszystkim popręg, strzemiona i puśliska. Bez względu na to, jaką dyscyplinę uprawiasz, warto zainwestować w bezpieczne strzemiona, które nie dopuszczą do tego, aby w razie upadku Twoja stopa zaklinowała się w strzemieniu.

Ogłowie – tutaj też wybór jest bardzo duży. Ogłowie może być wykonane ze skóry lub z materiału syntetycznego. Kluczowy jest tutaj dobór odpowiedniego rozmiaru, tak aby ogłowie dobrze leżało na końskim łbie, lecz nie uciskało wrażliwych uszu czy silnie unerwionego pyska. Do ogłowia konieczne są również wodze, które rzadko kiedy sprzedawane są w komplecie. Tutaj możesz przeczytać więcej na temat tego, jak dobrać odpowiednie wodze i czym różnią się poszczególne modele. W zależności od budowy i temperamentu konia możesz potrzebować również wodzy pomocniczych takich jak wytok lub napierśnika, który pomoże utrzymać siodło w odpowiednim miejscu.

Wędzidło – nieodzowna część większości ogłowii (chociaż istnieją również ogłowia bezwędzidłowe). Jeśli nie jesteś pewien, jakie wędzidło będzie odpowiednie dla Twojego konia, najlepiej wybrać stosunkowo łagodne i uniwersalne wędzidło takie jak na przykład oliwkowe podwójnie łamane.

Czaprak – czaprak lub pad umieszczamy między siodłem a końskim grzbietem. Jego zadaniem jest amortyzacja, ochrona skóry konia przed otarciem oraz wchłanianie potu. Ważne, aby tak jak czapraki Balotade był wykonany z materiału, który będzie dobrze chłonął wilgoć. Aby czaprak spełniał dobrze swoją funkcję, należy utrzymywać go w czystości i regularnie prać. Dlatego najlepiej jest mieć co najmniej dwa czapraki na zmianę.

Ochraniacze/owijki – niezbędne jeśli Twój koń jest okuty i/lub zamierzasz pokonywać na nim przeszkody. Ochraniacze chronią nogi konia, w szczególności ścięgna przed urazami mechanicznymi, uderzeniem drągów czy zahaczeniem własną podkową. W jednym z naszych poprzednich wpisów, który znajdziesz tutaj, zamieściliśmy krótki przewodnik po ochraniaczach treningowych.

Jeśli koń będzie przewożony, to warto również zaopatrzyć się w ochraniacze transportowe oraz ochraniacz chroniący rzep ogonowy.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *