Koszyk

Zadzwoń do nas: 691 386 665

Darmowa dostawa od 300 zł

E-mail: kontakt@balotade.com

Popręg wszecshtronny Balotade Protection czarny

Jak działa popręg anatomiczny?

Popręg anatomiczny – czym różni się od innych popręgów?

Wszyscy wiemy, jak ważny jest, dobór siodła. Każdy rozsądny jeździec spędza długie godziny, jeśli nie dni i tygodnie wybierając odpowiedni model, przymierzając różne siodła i zasięgając opinii saddlefitterów. W tym wszystkim popręg zazwyczaj traktowany jest jako mniej istotny dodatek, który powinien pasować do siodła i spełniać swoją podstawową funkcję, jaką jest utrzymywanie siodła na grzbiecie naszego konia. Tymczasem popręg jest bardzo ważnym elementem sprzętu jeździeckiego, który może znacząca wpłynąć na komfort naszego konia, a nawet na jego motorykę ruchu. Stosunkowo niedawno popularne stały się popręgi anatomiczne, które swoim kształtem dopasowują się do pewnych cech końskiej budowy i niwelują niepożądane przesuwanie się siodła. 

W tym artykule opowiemy właśnie o tego typu popręgach i o tym, jak ich używanie może wpłynąć na naszą codzienną jazdę.

Dlaczego wybór popręgu jest tak ważny?

Popręg jest jedynym elementem, który utrzymuje siodło w stabilnej i zrównoważonej pozycji na grzbiecie konia. Chociaż może się wydawać, że większość koni ras gorącokrwistych ma w miarę standardową budowę, to jednak istnieją między nimi istotne różnice, które znacząca będą wpływały na to, jak siodło leży na grzbiecie. Tak oto, mamy konie o mniej lub bardziej zaznaczonej linii popręgu, mocno wykłębione i o nikłym kłębie, czy też łękowate, czy o prostym grzbiecie. Wszystkie te cechy będą wpływały na to, czy siodło będzie miało tendencje do przesuwania się na grzbiecie konia, powodując często ucisk we wrażliwych miejscach i dyskomfort.  

Zazwyczaj popręg układa się naturalnie tuż za końskimi łokciami, w odległości około dłoni za nimi. W związku z tym będzie on silnie oddziaływać na kości i mięśnie klatki piersiowej. Poprzez swoje ułożenie popręg będzie miał więc znaczący wpływ na możliwości (i chęci) ruchowe naszego konia oraz jego postawę. Jeśli mięśnie pod popręgiem zostaną poddane nadmiernemu naciskowi lub położenie popręgu blokować będzie swobodny ruch łopatek, to wpłynie to bardzo negatywnie na zakres ruchu konia, zarówno w jeździe po płaskim, jak i w skokach przez przeszkody.

Dlaczego klasyczne popręgi nie nadają się dla każdego konia?

Jedną z największych zalet nowoczesnej technologii jest ciągłe poszukiwanie i pogłębianie wiedzy o tym, co jest najlepsze dla naszych końskich partnerów. Często może to oznaczać kwestionowanie sposobu, w jaki trenujemy konie oraz metod i sprzętu, znanych od dziesiątek, jak nie setek lat. Popręg nie jest tutaj wyjątkiem. Nie oznacza to oczywiście, że popręgi o klasycznym, prostym kształcie nie powinny być używane w ogóle, a jedynie o to, że czasami nie są w stanie sprostać problemom, które może nastręczać mniej typowa budowa niektórych koni.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twój koń potrzebuje popręgu anatomicznego, to możesz to zrobić na podstawie prostej obserwacji i wyobrazić sobie niewidzialną linię biegnącą od przystuł (w momencie, kiedy siodło leży na grzbiecie w prawidłowej pozycji) i dalej aż pod brzuchem konia. Jeśli linia ta nie przebiega w najwęższym miejscu końskiego brzucha, a bardziej z tyłu, może to znaczyć, że przyda nam się anatomiczny popręg, który to skoryguje.

Niektórzy jeźdźcy próbują to kompensować przesuwaniem siodła do przodu, w stronę kłębu (lub siodło samo będzie się tam przesuwać), co może się jednak skończyć tym, że będzie ono przeszkadzało w swobodnym ruchu łopatki oraz wywierało nacisk na koński kłąb, długoterminowo powodując trwałe problemy z układem kostno-szkieletowym.

Popręg anatomiczny, czyli jaki?

O rodzajach popręgów pisaliśmy już szerzej w artykule:Jaki popręg będzie odpowiedni. Jaka jest jednak różnica między nimi a popręgiem anatomicznym? Popręg anatomiczny, nazywany również czasami popręgiem ergonomicznym, to specjalnie wyprofilowany popręg, który w swojej budowie uwzględnia anatomie konia i jego sposób poruszania się. Jednym z głównych zadań popręgu anatomicznego jest niwelowanie punktów nacisku i rozkładanie go równomiernie w obrębie klatki piersiowej. Charakterystyczną cechą tego typu popręgu jest zakrzywiona linia środkowej części, znajdująca się między przednimi nogami, na wysokości mostka. Dzięki takiej budowie popręgu, możliwy jest swobodny ruch łopatek, bez blokad czy zahaczania o popręg, co może się zdarzyć przy klasycznych, prostych popręgach.

Popręgi anatomiczne tak zyskały na popularności, że na pewno nie będziesz miał problemu z tym, aby znaleźć model dopasowany do dyscypliny, którą uprawiasz czy estetyki siodła i reszty sprzętu. Dostępne są popręgi anatomiczne skokowe (również z fartuchem), popręgi ujeżdżeniowe oraz popręgi wszechstronne. Oferujemy je w kolorze czarnym czy różnych odcieniach brązu.

Dla jakiego konia popręg anatomiczny?

Nie ma przeciwwskazań do stosowania popręgu anatomicznego u wszystkich koni, jednak różnicę z tego wynikającą powinni odczuć szczególnie właściciel koni o dużych, długich łopatkach i energicznym, obszernym ruchu. Jeśli jesteś pewien, że jeździsz w dobrze dobranym siodle, a jednak czujesz, że Twojego konia coś “blokuje” przed daniem z siebie wszystkiego w ruchu, to powodem może być właśnie źle dobrany, przeszkadzający popręg.

Popręgi anatomiczne zaprojektowano tak, aby siodło było bardziej odsunięte do tyłu od łopatek, a jednocześnie wysokość, na której znajdują się przystuły, pokrywała się ze sprzączkami popręgu. Dzięki temu siodło pozostanie na swoim miejscu nawet u koni o bardzo ekstrawaganckim ruchu.

Z popręgu anatomicznego będą również zadowolone osoby posiadające konie o mało zaznaczonym kłębie i beczkowatym tułowiu – wyprofilowany popręg anatomiczny sprawi, że siodło pozostanie na swoim miejscu i nie będzie przesuwać się, drażniąc tym wrażliwą skórę przy łokciach.

Podsumowując…

Jeśli czujesz, że Twój koń jest zablokowany w łopatkach czy traci chęć do ruchu na przód, a przyczyną nie jest źle dobrane siodło, to popręg anatomiczny będzie rozwiązaniem wartym spróbowania. Pamiętaj, że nie tylko zwiększy on wygodę Twojego konia podczas pracy pod siodłem, ale również wpłynie na jego rozluźnienie, impuls i akcję przednich kończyn.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Darmowa dostawa

Na Zamówienia od 300 zł

30 dni na zwrot

Sprawdź i zdecyduj

2 lata gwarancji

Na każdy z produktów

100% Bezpieczeństwa

Zapłać przez Tpay lub za pobraniem

Balotade® 2022
Make your day Balotade

sposoby płatności