Nieskategoryzowane

Jakie wędzidło jest najdelikatniejsze?

Wędzidło Baucher podwójnie łamane, wędzidło pobudzające wydzielanie śliny. Pełne, ścięgierz ze słodkiej stali.

Wędzidło dla konia to jeden z najważniejszych elementów ogłowia, pozwalający na kontrolowanie zwierzęcia. Aby należycie spełniało swoją funkcję, powinno być komfortowe dla wierzchowca. Niektóre konie z trudem tolerują kiełzno, dlatego też warto wybierać modele najdelikatniejsze, ale pozwalające na zachowanie pełnej kontroli nad zwierzęciem. Na jakie wędzidło się zdecydować i które z dostępnych na rynku modeli będą najdelikatniejsze?

 

Na początku warto wspomnieć, że wędzidła zbudowane są z kilku połączonych ze sobą ogniw. Umieszcza się je w pysku konia, w tak zwanej bezzębnej krawędzi żuchwy. Kiełzno oddziałuje między innymi na język oraz podniebienie, pozwalając sterować zwierzęciem, a przede wszystkim określać kierunek jazdy. Oprócz różnicy w zakresie budowy wędzideł poszczególne modele odróżniają także rozmiary.

Wędzidła rodzaje

 

Zacznijmy od podstaw, czyli omówienia jak różnicuje się wędzidła. Rodzaje kiełzna, jakie spotkacie na rynku, to między innymi proste oraz łamane. Pierwsze z nich przeznaczone są zwykle dla jeźdźców bardziej doświadczonych, przede wszystkim z uwagi na nacisk, jaki wywołuje ten rodzaj kiełzna. Wędzidła łamane z kolei mają szereg odmian – mogą być łamane pojedynczo lub podwójnie, a często wyposażone są w dodatkową zabawkę zachęcającą do przeżuwania.

 

Nie można także zapominać o rozmiarach wędzideł. Te różnią się od siebie znacząco, wpływając jednocześnie na komfort zwierzęcia. W tym przypadku ogromną rolę odgrywają cechy anatomiczne konia, jednak ogólna zasada mówi, że kiełzna pojedynczo łamane powinny być o 1 cm szersze niż pysk, natomiast podwójnie łamane – o pół centymetra. Dzięki temu wędzidła nie będą przyszczypywać kącików pyska.

Jak dobrać wędzidło dla konia?

 

Jeśli zastanawiacie się, jak dobrać wędzidło dla konia, w pierwszej kolejności weźcie pod uwagę dyscyplinę sportową, jaką uprawiacie, a także temperament wierzchowca. To dwie główne zmienne, jakie determinują wybór konkretnego kiełzna. Równie istotne są także wasze umiejętności jeździeckie. Warto także obserwować zachowanie zwierzęcia podczas zakładania ogłowia, brak akceptacji wędzidła może bowiem wiązać się z problemami stomatologicznymi.

 

Ogromną uwagę warto zwrócić, wybierając wędzidło dla młodego konia. W tym przypadku jednym z najlepszych rozwiązań, jakie pozwala przyzwyczaić się zwierzęciu do obecności kiełzna, jest wersja gumowa – prosta. Jest to najdelikatniejszy model, który wykorzystuje się również w przypadku wierzchowców o wrażliwym pysku. Jeśli jednak nie macie pewności co do rodzaju wędzidła, warto skorzystać z porad specjalistów, którzy dopasują optymalny model.

 

Wybór odpowiedniego kiełzna zapewnia nie tylko precyzyjna kontrolę zwierzęcia, ale przede wszystkim komfort dla konia. Warto temu tematowi poświęcić nieco więcej uwagi, szczególnie jeśli wierzchowiec z trudem toleruje wędzidło. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest wybór delikatnych modeli, niepowodujących dyskomfortu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *