Sprzęt

Jak dopasować siodło do konia?

Siodło do jazdy konnej musi zapewniać komfort i bezpieczeństwo zarówno Tobie, jak i Twojemu zwierzęciu. Właśnie dlatego tak ważny jest dobór sprzętu. Odpowiednio dopasowane siodło pomoże uniknąć przykrych skutków zdrowotnych w przyszłości.
W przypadku koni do takich konsekwencji możesz zaliczyć:

 • wytartą sierść w miejscu, gdzie leży siodło
 • uszkodzenia, otarcia, a nawet rany na skórze
 • poważniejsze urazy okolic kręgosłupa i w związku z tym problemy w poruszaniu się

Jak tego uniknąć i na co zwrócić szczególną uwagę wybierając nowe siodło?

Najważniejszym kryterium są wymiary konia. Każdy koń jest inny, więc potrzebne jest indywidualne podejście i poprawne określenie wymiarów siodła, jakie będzie dla niego odpowiednie.

Oto podstawowe rzeczy, które należy sprawdzić:

 • Czy siodło leży za łopatkami?
 • Czy wysokość paneli utrzymuje siodło nad linią grzbietu?
 • Czy szerokość paneli jest wystarczająca i nie dotykają kręgosłupa?
 • Czy rozstaw łęku jest odpowiedni i siodło nie dotyka grzbietu?
 • Czy siodło nie zmienia położenia w trakcie jazdy?

Jakie są rodzaje siodeł do jazdy konnej?

Kolejnym, równie ważnym punktem, jest rodzaj sportu, który chcesz uprawiać. Gdy planujesz uczestnictwo w zawodach, wybierzesz zupełnie inne siodło niż wtedy, gdy myślisz o jeździe rekreacyjnej. Podstawowe rodzaje siodeł to:

 • Siodła wszechstronne – Sprawdzą się zarówno przy jeździe terenowej, jak i skokowej.
 • Siodła skokowe – Do wyczynowego zastosowania przewidziane są siodła skokowe. Posiadają płaskie siedzisko i bardziej wysunięte do przodu tybinki. Dzięki temu jeździec może skrócić strzemiona i poprawić równowagę i oparcie podczas skoku.
 • Siodła ujeżdżeniowe – Mają długie, pionowe tybinki i głębokie siedzisko. Pozwalają usiąść mocno w siodło i podążać za ruchem konia.
 • Siodła rajdowe – Świetnie sprawdzają się podczas długich rajdów. Dzięki pręgowanemu siedzisku, jeździec nie odczuwa dyskomfortu nawet po wielu godzinach jazdy. Ławki natomiast lepiej rozkładają ciężar na grzbiecie.
 • Siodła westernowe – Siodła te stosowane są przy jeździe w konkurencjach westernu, jednak równie dobrze sprawdzają się jako siodła rekreacyjne w tereny.

Z jakiego materiału powinno być siodło?

Gdy wybierasz siodło na konia, zwróć uwagę na materiały, z jakich jest wykonane. Rynek jest zróżnicowany, a wybór nieograniczony. Dobrze jednak zdecydować się na modele skórzane, produkowane z najwyższej jakości materiałów. Dlaczego? Nie dość, że takie siodła są niezwykle komfortowe w użytku, to dodatkowo skóra odpowiada za ich długą żywotność! Taki zakup będzie inwestycją na wiele lat, a ewentualne korekty w przypadku zmiany sylwetki konia, nie będą stanowić absolutnie żadnego problemu.

Czy siodło po dopasowaniu zawsze już będzie pasować?

Jeśli decydujesz się na zakup siodła, dodaj do swojego kalendarza kolejny punkcik i ustaw przypomnienie. 😉 Warto bowiem pamiętać, że siodło, co około 6 miesięcy, wymaga sprawdzenia, czy wciąż jest dobrze dopasowane.

Jak to rozpoznać? Pierwszym sygnałem, że Twój zwierzak źle się w nim czuje, jest jego zachowanie. Jeśli konik będzie za wszelką cenę bronił się przed jazdą, dobrze jest ponownie zmierzyć pupila, następnie siodło i dokonać ewentualnej korekty. To nic strasznego! 😉 Zwykle polega jedynie na poszerzeniu lub zwężeniu sprzętu. Rzadziej na jego wymianie.

 

 

 

Od wyboru odpowiedniego siodła zależy wiele czynników, takich jak efektywność treningu. Najważniejszym z nich jest jednak zdrowie Twojego rumaka. 😉 Gdy zadbasz o ten aspekt, unikniesz urazów kręgosłupa czy układu mięśniowego konia.

Gdy masz trudności, aby dobrze zmierzyć wierzchowca przed zakupem sprzętu, najlepszym rozwiązaniem będzie pomoc specjalistów, którzy chętnie pomogą Ci w dopasowaniu modelu do indywidualnych cech budowy zwierzaka oraz rodzaju sportu, jaki chcesz uprawiać. Po pomoc możesz zgłosić się np. do DobrychSiodeł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *