Koszyk

Zadzwoń do nas: 691 386 665

Darmowa dostawa od 300 zł

E-mail: kontakt@balotade.com

Ogłowie anatomiczne Balotade Frog

Jak dobrze dopasować i założyć ogłowie?

Instrukcja odpowiedniego dopasowania ogłowia do głowy konia.

W jednym z poprzedni artykułów omówiliśmy już z czego składa się ogłowie, jednak czy części te są odpowiednio dopasowane do anatomii naszego wierzchowca? Na szczęście istnieje kilka zasad, które pomogą nam sprawdzić, czy ogłowie dobrze leży na głowie konia i czy nie będzie powodowało dyskomfortu.

Najpierw przyjrzyjmy się naczółkowi. Powinien on być wystarczająco długi, aby nie powodował przesuwania się nagłówka i jego zachodzenia na uszy konia. Ucisk w tym miejscu jest dla koni szczególnie nieprzyjemny i może powodować rzucanie głową. Naczółek powinien dość luźno opadać na czoło konia.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie podgardla. Ogólnie przyjętą zasadą jest ta, że między paskiem a gardłem konia powinna się mieścić pionowo ustawiona pięść. Będziesz mieć wtedy pewność, że oddech konia nie jest zaburzony przez zbyt ciasne podgardle. Jeśli masz wątpliwości, to pamiętaj, że z dwojga złego lepiej, aby pasek zwisał odrobinę zbyt luźno, niż był za ciasny. 

Teraz czas na długość pasków policzkowych i wędzidło. Wędzidło powinno znajdować się na bezzębnej części żuchwy konia zwanej diastemą. Przyjmuje się, że wędzidło leży dobrze w pysku konia, kiedy z obu stron w kącikach pyska widzimy po dwie zmarszczki. Zwróć uwagę na to, aby obydwa paski policzkowe były zapięte symetrycznie (na tę samą dziurkę). W przeciwnym wypadku wędzidło wysunie się bardziej z jednej strony, co utrudni zrównoważony kontakt z pyskiem konia.

Czy należy luźno zapinać wędzidło?

Czasami można się spotkać z przekonaniem, że wędzidło zapięte luźniej jest dla konia wygodniejsze, jednak nic bardziej mylnego. Zbyt luźno zapięte wędzidło obija się o zęby konia, sprawiając mu duży dyskomfort.

Jeśli używasz nachrapnika, to również sprawdź poprawność jego zapięcia. Jego rolą jest zapobieganie nadmiernemu otwieraniu pyska przez konia, nie znaczy to jednak, że powinien on zupełnie uniemożliwiac jego ruch. Koń powinien być w stanie swobodnie przeżuwać wędzidło. Standardowo, między nachrapnikiem a nosem konia powinny się swobodnie mieścić dwa palce. 

Warto również upewnić się, że nachrapnik nie uciska zbyt mocno na bardzo wrażliwe i unerwione miejsca na pysku konia. 

Dlatego warto wybrać nachrapnik grubszy i miękko podszyty. Najlepiej sprawdzą się modele, które podpinane są do nagłówka z dwóch stron – daje to większą możliwość regulacji i równomiernego rozłożenia nacisku. Tego typu rozwiązanie zastosowano we wszystkich modelach ogłowi produkowanych przez Balotade.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Darmowa dostawa

Na Zamówienia od 300 zł

30 dni na zwrot

Sprawdź i zdecyduj

2 lata gwarancji

Na każdy z produktów

100% Bezpieczeństwa

Zapłać przez Tpay lub za pobraniem

Balotade® 2022
Make your day Balotade

sposoby płatności